10. února 2009 18:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Senát USA schválil finanční injekci

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: ČTK

WASHINGTON Senát USA schválil plán napumpovat do ekonomiky navíc 838 miliard dolarů (asi 18 bilionů Kč). Plán má podle představ vlády prezidenta Baracka Obamy vytáhnout největší ekonomiku světa z nynější hluboké recese.

Senát se nyní bude muset dohodnout na jednotné verzi plánu se Sněmovnou reprezentantů, která schválila obdobný "balíček" v sumě 819 miliard dolarů.

Senát chtěl objem plánu zvýšit až na 937 miliard dolarů, nakonec ale slevil, aby získal několik hlasů republikánů, kteří by jinak mohli schválení procedurálně zablokovat. Plán byl ve stočlenném Senátu schválen 61 hlasy, to znamená, že z republikánů pro něj byli jen tři z více než 40.

Ve sněmovně plán nepodpořil z republikánů nikdo. Obama přitom sliboval, že bude prosazovat, aby byl plán založen na dohodě obou stran. K tomu však nedošlo a sám Obama zamítl návrhy republikánů, aby plán zahrnoval výraznější podíl snížení daní. Podle kritiků nechal Obama plán sestavovat demokratickými kongresmany, kteří jej zaplnili politicky motivovanými programy na podporu jejich zájmových skupin.

Názor ekonomů na Obamův plán není jednotný
Ekonomové jsou v názoru na účinnost dodatečných vládních výdajů rozděleni, ve vládě však převažují "keynesiánci", kteří považují zvýšení výdajů státu za klíč k řešení krize. Ekonomům jiných směrů v plánu chybí zejména výraznější snížení daní těm, kdo jsou schopni nastartovat oživení.

Na snížení daní je v senátní verzi vyčleněno 284,6 miliardy dolarů a na dodatečné vládní výdaje a další programy 553,6 miliardy USD. Celý plán odpovídá téměř šesti procentům amerického HDP a je téměř dvojnásobkem dosud nejvyššího ročního rozpočtového deficitu 455 miliard dolarů z fiskálního roku 2008.

Senát již začal jednat se sněmovnou o konečné verzi a jednání budou zřejmě tvrdá. Nespokojenost se senátní verzí již vyjádřili někteří demokratičtí předáci sněmovny. Obama, který chce mít plán k podpisu do víkendu, označil dnes schválení Senátem za "dobrou zprávu".

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…