8. října 2009 19:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Senátoři chtějí dát elektrárenským gigantům další povolenky zdarma

Elektrárny dostanou od státu povolenky zadarmo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárny dostanou od státu povolenky zadarmo. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Výrobci elektřiny a teplárny možná dostanou větší šanci dostat se i po roce 2013 k bezplatným povolenkám na vypouštění emisí. Počítá s tím senátorská novela, kterou dnes horní komora podpořila v prvním čtení. Novela prodlužuje termíny pro investice do modernizace výroby elektřiny, které jsou podmínkou pro získání povolenek.

Podniky kvůli tomu nyní musejí podle platného zákona předložit plán na investice do modernizace výroby elektřiny do konce března příštího roku a polovinu peněz utratit do konce roku 2011. Senátorský návrh dává výrobcům elektřiny na předložení projektů tři měsíce navíc.

Kromě toho má novela ze zákona odstranit podmínku proinvestování poloviny hodnoty projektu do určitého data. Nově by výrobci museli alespoň jeden projekt zahájit nejpozději v roce 2013 a vše dokončit nejpozději v roce 2019. Před dalších schvalováním normu projedná senátní hospodářský výbor.

Největší strany podlehly tlaku ČEZu

Autoři novely, senátoři Jiří Bis (ČSSD) a Petr Pakosta (ODS) podle Hospodářských novin ustoupili konkurentům elektrárenské společnosti ČEZ, když právě současná úprava byla označována při projednávání ve sněmovně začátkem léta za dárek této firmě v hodnotě 68 miliard korun.

Pokud by senátorská úprava byla schválena, prospěch z ní budou mít i teplárny, protože současná novela se týká jen výrobců elektřiny. Podle platné legislativy by tak producenti tepla a chladu museli všechny povolenky kupovat v aukcích, což by se podle nich promítlo do vyšších cen tepla.

ČTK, Lidovky.cz