Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šest nemocnic má dostat od ministerstva 7,7 miliardy na oddlužení

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Ministerstvo zdravotnictví (MZd) chce šesti velkým nemocnicím v Praze a v Brně poskytnout příspěvek 7,7 miliardy korun na oddlužení. Návrh, který reaguje na jejich kritickou ekonomickou situaci, musí schválit vláda.

Oddlužení formou jednorázového příspěvku na provoz by se mělo podle návrhu týkat Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Nemocnice na Bulovce, Thomayerovy nemocnice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti.

„Ekonomická situace uvedených nemocnic se v současnosti stala kritickou, a to i v návaznosti na aktuální krizovou situaci,“ uvedlo ministerstvo. Vzhledem k jejich nezastupitelné funkci je podle úřadu vnější zásah zcela nezbytný pro další zajištění provozu v nezměněném rozsahu, ale především pro zajištění jejich náležitého rozvoje.

„Je nutné poznamenat, že právě výše uvedené nemocnice byly těmi zařízeními, které se při krizi související s pandemií nemoci covid-19 velmi významnou měrou podílely na péči o pacienty postižené touto nemocí,“ dodalo ministerstvo.

MZd v dokumentu píše, že uvedených šest nemocnic má dlouhodobě problémy s úhradou svých závazků ve lhůtě sjednané splatnosti nebo ve lhůtě vyžadované právními předpisy. Dodavatelé jim proto riziko zpožděné platby započítávají do ceny dodávaného zboží, nakupují tak dráž než jiné nemocnice. Bez externí pomoci je tato situace podle ministerstva neřešitelná, protože náklady na splácení historických dluhů převyšují možné úspory.

„Zatím se nemocnicím na základě dlouhodobě vybudovaných obchodních vztahů daří zabránit uplatňování sankcí za pozdní platby. Jejich uplatnění je však významným rizikem, obzvláště v současné krizové situaci, kdy by mohli mít dodavatelé nedostatek likvidity,“ varuje ministerstvo.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba řekl, že nemocnice má závazky po splatnosti asi 1,8 miliardy korun. „Je to dluh, který se táhne historicky. Za současné situace není možné, že by to nemocnice zvládla vyřešit svými silami. Prodražuje nám to i provoz, protože nemáme peníze na nové přístroje, a proto musíme dráž opravovat ty staré, kterým už skončila živnost,“ uvedl Štěrba. Nemocnice krom koronaviru řešila i kybernetický útok. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má závazky asi 1,5 miliardy. „Oddlužení vítám a věřím, že pomůže ke stabilizaci nejen naší nemocnice, ale celkově ke stabilizaci zdravotnictví v Jihomoravském kraji,“ uvedl ředitel svatoanenské nemocnice Vlastimil Vajdák.

Všeobecná fakultní nemocnice má roční obrat asi deset miliard korun, závazky po splatnosti jsou podle ředitele Davida Feltla více než miliarda korun. „Nemáme problém s dodavateli, přestože dlužíme, protože sice platíme pozdě, ale platíme hodně, protože jsme obrovská nemocnice,“ řekl novinářům. Prioritu při placení podle něj mají platy zaměstnanců. Loni bylo podle Feltla, který nemocnici převzal v únoru 2019, hospodaření vyrovnané.

MZd poznamenalo, že situace kolem krize s koronavirem ukázala, že dobrá finanční situace nemocnic je naprosto zásadní pro účinnou reakci na mimořádné události. „Jsou očekávány zvýšené materiálové i osobní náklady, které jsou v současné době nad rámec možností nemocnic, které jsou do programu oddlužení zařazeny,“ poznamenalo ministerstvo.

Úřad v materiálu uvádí, že ve spolupráci s ministerstvem financí připravoval projekt zápůjček, což by nemocnicím umožnilo překlenout současné období a připravit opatření ke zvýšení efektivity. Nemocnice by ale musely takovou půjčku splácet, což by je zatížilo. Podle ministerstva by další snižování nákladů nemocnic mělo vliv na kvalitu poskytované péče. Upozorňuje také, že nemocnice čelí tlaku na zvyšování platu zaměstnanců, musí rovněž řešit špatný technický stav způsobený dlouhodobým podfinancováním.

Podle materiálu nemocnice kvůli ekonomické situaci své závazky přefinancovávají, pohledávky dodavatelé například postupují bankám. Nemocnice se tak zbavují krátkodobých závazků, vzrůstají jim ale dlouhodobé dluhy.

Vinu za ekonomickou situaci podle MZd nemají současná vedení nemocnic. „Všechny nemocnice zařazené do tohoto projektu (s výjimkou Thomayerovy nemocnice, kde ale došlo k změně na pozici ekonomického náměstka) mají již nově jmenované ředitele, kteří nenesou odpovědnost za zhoršenou ekonomickou situaci jimi řízených nemocnic, naopak se ji snaží v rámci možností řešit,“ uvedlo.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!