Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sídlo gestapa, činžák ve Vršovicích či LDN. Stát chystá prodeje za stamiliony

Budova bývalého policejního ředitelství v Karlových Varech. Za války sloužil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova bývalého policejního ředitelství v Karlových Varech. Za války sloužil... | foto: Václav Šlauf, MAFRA

PRAHA Cihlový dům se čtyřmi podlažími je zanedbaný, pokrývá ho oprýskaná omítka. Ale protože stojí v pražských Vršovicích, jde o zboží v ceně zhruba šestnácti milionů korun. Budova v Moskevské ulici patří mezi nejzajímavější objekty, jejichž prodej v současnosti připravuje český stát.

Ve zhruba sto let starém domě je osm bytů a v přízemí se nachází prostory, které aktuálně v nouzovém režimu využívá humanitární projekt Šance. Vršovice jsou velmi žádanou pražskou lokalitou pro nájemní bydlení. Příznivé klima platí i pro případné otevření krámku či jiné využití přízemí.

CO SE CHYSTÁ

Vybrané budovy a pozemky rozdělené podle územních pracovišť. Uvádíme s orientační cenou.

Brno

 • Kupařovice, 10 pozemků v zámeckém areálu - 23,4 milionu Kč

Ústí nad Labem

 • Areál LDN Roudnice nad Labem - 26,5 milionu
 • Secesní bytový dům v Jablonci nad Nisou – 1,5 milionu Kč

Střední Čechy

 • Prvorepubliková vila v Srbsku u Berouna - 5,1 milionu
 • Statek v Třeběnicích – 2,2 milionu Kč

Praha

 • Administrativní centrum U Půjčovny 10 - řád stovek milionů
 • Bytový dům Moskevská 13 – 16 milionů Kč

Plzeň

 • Budovy bývalého policejního ředitelství v Karlových Varech – 40 milionů Kč
 • Bývalý hotel DIX v Železné Rudě – zpracovává se posudek
 • Pozemky a stavby bývalého dětského tábora v Plasích – 3,5 milionu Kč

Ostrava

 • Kino Elektra v Opavě - 4,6 milionu
 • Kaple Svatého Tadeáše v Oticích - 214 tisíc Kč
  zdroj: ÚZSVM

V průběhu roku budovu nabídne na svých webových stránkách instituce s poněkud složitým názvem Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Jeho lidé se mimo jiné zabývají prodejem nemovitostí či věcí zanechaných majitelem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů. Utržené peníze putují do státní pokladny.

Letos má úřad smělý plán – překonat loňský rekordní rok, v němž si zejména za prodej majetku připsal příjmy ve výši 1,93 miliardy korun. Nyní jeho šéfové věří, že získají dvě miliardy. Důležitým krokem pro splnění cíle bylo nabídnutí obří budovy barokní Invalidovny v pražském Karlíně za vyvolávací cenu přesahující 637 milionů korun.

„O dosažení tohoto plánu rozhodne to, zda se nám podaří prodat nejlukrativnější objekty v Praze již v prvním kole. Kromě Invalidovny jde zejména o dva areály přímo v centru Prahy u Václavského náměstí v ulicích Washingtonova a U Půjčovny. Výnos by mohl být v řádu stovek milionů korun,“ věří ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Atraktivní budovy či pozemky, které různým řízením osudu spadly státu do klína, ale nejsou k mání jen v Praze. Majetkový úřad připravuje v rámci svých osmi pracovišť po republice řadu zajímavých nabídek, které se v příštích měsících objeví na internetu. Zvítězí vždy nejvyšší podaná nabídka.

Moravské investory může zajímat například desítka pozemků v areálu zámku Kupařovice za více než 23 milionů korun. Jejich celková výměra je 37 490 m2, jsou travnaté, nachází se na nich i vzrostlé stromy.

Často stát nabízí objekty v nedobrém stavu, ovšem se zajímavým potenciálem pro lidi, kteří si můžou dovolit investovat do oprav. V případě, že jde o atraktivní věc či nemovitost, na níž se sejde vícero nabídek, může úřad přistoupit k vyhlášení veřejné aukce. K přihazování dochází po otevření obálek s nabídkami (od nejvyšší nabídnuté ceny).

Vila v Srbsku u Berouna.
Bývalý hotel DIX v Železné Rudě.

Zajímavým zbožím může být pro případné kupce také budova bývalého policejního ředitelství v ulici I. P. Pavlova v centru Karlových Varů. Za války šlo o sídlo tajné policie gestapo. Předpokládaná cena, kterou stát nasadí za komplex tří budov, se bude pohybovat na hranici 40 milionů.

Atraktivní lokalita Šumavy může přitáhnout zájemce o podnikání v ubytovacím byznysu. K mání je bývalý hotel DIX v Železné Rudě. V tuto chvíli znalec zpracovává posudek, který určí jeho cenu. Na severu Plzeňska, u městečka Plasy, bude majetkový úřad za zhruba tři a půl milionu nabízet pozemky a stavby, které v minulosti tvořily areál dětského tábora.

Majetkový úřad hlásí, že už nyní v červnu téměř dosáhl závazného plánu daného státním rozpočtem na celý letošní rok ve výši 744 milionů korun.

„Mým cílem ovšem není pouze to, abychom dosáhli maximálních příjmů. Prioritou je rovněž prodat maximum objektů, které jsou prázdné nebo zbytečně zatěžují státní rozpočet. Příjmy v dalších letech budou záležet zejména na tom, jak nám budou ostatní státní instituce převádět svůj nepotřebný majetek, což jim ukládá novela zákona o majetku státu. Již jsem je vyzvala, aby provedly velkou inventuru svých nemovitostí a rozdělily je na potřebné a nepotřebné. Ty nepotřebné pak převedou na náš úřad,“ dodala šéfka úřadu Kateřina Arajmu.

REKORDNÍ ROK

 • ÚZSVM loni zvýšil příjmy o 83 procent na 1,933 miliardy korun v porovnání s rokem 2014.
 • Nejvýznamnější složku příjmů úřadu tvořily peníze z prodeje budov, které loni činily 1,043 miliardy korun.
 • Nejvíce k tomu přispěl prodej areálu na náměstí Republiky v Praze, který vydražila firma Lagerris za 790 milionů korun.
 • Majetkový úřad se mimo jiné zabývá prodejem nemovitosti či věcí zanechaných člověkem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů.Objevují se mezi nimi kuriozity i lukrativní příležitosti ke koupi.Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
 • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodejiMajetek, který nabízí ÚZSVM prostřednictvím výběrových řízení, je tedy pro stát nepotřebný.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Daně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Daně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Daně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...