Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Silnější koruna potěší turisty. Hlavně ty, co nepoužívají cestovky

cestování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy cestování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Konec měnových intervencí ČNB dělá v první řadě radost při cestách do ciziny. Nižší náklady mají ale hlavně individuální turisté. Cestovky, až na výjimky, ceny příliš nemění.

Dlouho a s velkým očekáváním se připravovalo Česko na dobu, kdy Česká národní banka ukončí intervence, které uměle udržovaly kurz koruny na úrovni kolem 27 korun. Ten den po třech letech uměle udržované hodnoty přišel, koruna v tržním prostředí volně plave... a nic zásadního se (zatím) nezměnilo. Možná s jedinou výjimkou – nákupy Čechů v zahraničí.

Většina exportérů, kterým silnější koruna prodraží vývoz, si z nemalé části kurz předem zajistila, cena benzinu, dováženého zboží a potravin vlivem dosavadních zásob neklesla a zřejmě neklesne ani v následujících týdnech.

Zájezdy do zahraničí a útrata v eurocizině jsou tak zatím asi nejviditelnější důsledky volné, i když zatím spíše jen mírně posilující koruny. S určitou úsporou cestovních nákladů mohou od první chvíle počítat lidé, kteří od 6 .dubna vyrážejí za hranice na vlastní pěst bez předchozí úhrady ubytování a dalších služeb.

Úspora s německou cestovkou

Bleskurychlé zlevnění ohlásili v první řadě také prodejci, kteří zprostředkovávají zájezdy německých a rakouských cestovních kanceláří.Ze dne na den zlevnily také výběry v zahraničních bankomatech a nákupy v cizině. I když v tomhle případě záleží na tom, jak dlouho trvá přesun od majitele bankomatu k bance, u které má český občan účet. Nepočítá se kurz koruny v čase výběru peněz, ale až při převodu částky z české banky.

Prodejci zájezdů zahraničních cestovních kanceláří ohlásili zlevnění v řádu několika set korun na osobu už minulý týden v pátek, tedy den poté, co ČNB konec intervencí ohlásila a koruna posílila vůči původní ceně eura skoro o 50 haléřů. Ceny se totiž mění online, prakticky okamžitě se změnou kurzu koruny.

„Pokud se udrží růstový trend koruny, lze předpokládat, že ceny zájezdů od německých a rakouských cestovních kanceláří se sníží ještě více,“ uvedla Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu Dovolená.cz, provozovaného společností Student Agency.

Zájezdy německých a rakouských cestovek jsou u nás sice stále oblíbenější, ale tvoří zatím jen malý – podle některých odhadů sotva tříprocentní – podíl ze všech prodaných zájezdů u nás. Drtivá část pochází z domácích zdrojů. A pro většinu z nich už mají cestovní kanceláře s několikaměsíčním předstihem v jednotlivých zemích předem rezervované, a tedy i zaplacené ubytovací kapacity. Takže většině lidí před odjezdem či odletem nikdo zájezd vlivem posílené koruny nezlevní.

To se týká zejména destinací, jako je Turecko nebo Egypt, kde mají klienti cestovek v celkové ceně prakticky všechno, včetně kompletního stravování, případně i malého výletu.

Tam, kde část nákladů nesou turisté na místě, ale může zájezd vyjít nyní rodinnou kasu o něco levněji než třeba před měsícem – díky úspoře na kapesném.

Například taková osmidenní cesta letecky do některého čtyřhvězdičkového hotelu v Itálii stojí jednoho člověka se započtením snídaní a případně ještě večeří částku kolem 16 až 20 tisíc korun. Na tomhle se nic nezmění.

Ušetřit se dá na kapesném a platbách na místě. I když úspora při aktuálním kurzu bude spíš symbolická.

Pokud bychom počítali s částkou třeba kolem 50 eur na den a osobu – na koupi oběda, kávy, vstupného do muzea či bazénu, jindy případně nějakého výletu –, ušetří padesátihaléřové posílení koruny za den 25 korun. Za osm dní 200 korun. Pro čtyřčlennou rodinu 800 korun.

Samozřejmě že o poznání víc ušetří český turista, pokud využije cesty po cizině k nákupu značkové kabelky, šperku nebo suvenýru v podobě několika archivních vín.

„Uvolnění kurzu koruny samozřejmě vítáme, ale její aktuální hodnota neznamená v podstatě zásadní finanční úlevu při útratě v cizině. O nějaké výhodě budeme moci mluvit spíš tehdy, pokud posílí česká měna k euru výrazněji, třeba o nějaké dvě koruny,“ komentuje současnou situaci Stanislav Zima, marketingový ředitel cestovní kanceláře Exim Tours, která je počtem 250 tisíc loni odbavených klientů lídrem na českém trhu.

Na last minute není spoleh

Jan Papež ze společnosti Marco Polo, místopředseda Asociace cestovních kanceláří, připomíná, že se lze dočkat výhodnější ceny samotných zájezdů až na konci sezony, a to v případě prodejů last minute.

Na ně ale nelze v poslední době příliš spoléhat. „Nabídek last minute zájezdů v poslední době ubývá vlivem stále více zaplněných ubytovacích kapacit,“ upozornil Papež. Aby kurz koruny zlevnil last minute zájezd, musí se jednat o cestovkou nově pořízené pobyty a objednané hotely. Pokud by se takto nabízely neprodané zájezdy z původně rezervovaných, a tedy cestovkou už dříve hotelům zaplacených kapacit, neměla by silnější koruna na cenu vliv.

Dobrou zprávou je však zlevnění letenek. A to nejen u zahraničních aerolinek, ale i v případě letů vypravovaných z Česka. Prodejci letenek věří, že to pomůže zvýšit poptávku ze strany Čechů.

„Většina leteckých společností stanovuje ceny v hlavních měnách, jako jsou eura a dolary, z toho vyplývá, že příznivý směnný kurz náklady na létání snižuje. Celkové náklady na cestování budou nižší v případě platby v korunách,“ říká Stephen Davis, marketingový ředitel online portálu Kiwi.com.

„Očekáváme, že Češi budou mít po konci intervencí ČNB větší chuť cestovat. A to nejen kvůli příznivým cenám zájezdů a letenek, ale i proto, že si v zahraničí budou díky silnější koruně moci dovolit více utrácet,“ přidává se Věra Janičinová, ředitelka prodeje letenek od Student Agency.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...