30. dubna 2015 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Silný frank způsobil švýcarské centrální bance rekordní ztrátu

Švýcarsko. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarsko. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

CURYCH Švýcarská centrální banka se v prvních třech měsících roku propadla do rekordní ztráty 30 miliard švýcarských franků. To je v přepočtu zhruba 785 miliard korun. Silnější kurz franku snížil hodnotu devizových rezerv banky. Ve stejném období loni přitom vydělala 4,4 miliardy švýcarských franků.

Švýcarská centrální banka (SNB) v polovině letošního ledna šokovala finanční trhy zrušením limitu pro kurz domácí měny vůči euru, který před několika lety zavedla na ochranu domácí ekonomiky. 

Švýcarský frank po lednovém kroku banky výrazně zpevnil, což mělo negativní dopady na konkurenceschopnost švýcarských podniků.

SNB zavedla politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod 1,20 CHF v roce 2011. Její zrušení zdůvodnila růstem nákladů na udržování franku na požadované úrovni v důsledku uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB). 

Centrální bankéři odhadli, že v samotném lednu by ji udržování limitu 1,20 CHF/EUR stálo zhruba 100 miliard švýcarských franků.

Analytik Peter Rosenstreich ze společnosti Swissquote Bank uvedl, že pokud by SNB tuto politiku nezrušila, byla by její čtvrtletní ztráta ještě vyšší. I přesto by ale ztráta podle něj mohla mít pro SNB politické důsledky. Akcionáře centrální banky tvoří hlavně švýcarská federální vláda a jednotlivé švýcarské kantony.

Lidovky.cz, ČTK