Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Silný kurz eura byl jako droga, co nás uspala, říká prezident EU

Herman Van Rompuy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herman Van Rompuy | foto: Reuters

LONDÝN Fiskální problémy eurozóny delší dobu maskoval silný kurz eura, kvůli němuž nebylo možné rozpoznat hrozící nebezpečí. V rozhovoru s ekonomickým listem Financial Times to řekl prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Zároveň zaútočil na finanční trhy, které podle něj na problémy EU reagovaly neadekvátně.

"Euro se stalo silnou měnou s velmi nízkými rozdíly v úrokových sazbách (u státních dluhopisů). Bylo to jako nějaká pilulka na spaní, něco jako droga. Hrozících problémů jsme si nebyli vědomi," poznamenal Van Rompuy ve Financial Times.

Na adresu finančních trhů evropský prezident řekl, že se nechaly unést spekulacemi a předsudky. "Trhy byly v prvním desetiletí až příliš shovívavé, teď zase až příliš reagují na každou maličkost," poznamenal Van Rompuy.

Čtěte více:

Lídři EU mají na čtvrtek naplánovanou schůzku, kde se budou snažit najít způsob, jak finanční trhy přesvědčit, že Evropa krizi zvládne. Nejprve se nicméně budou muset shodnout na tom, jak více sladit hospodářskou politiku a jak více posílit rozpočtovou disciplínu.

Van Rompuy nyní vede pracovní skupinu, která se zabývá reformami, jejichž cílem je upevnit rozpočtová pravidla. V plánu jsou ale i změny za účelem zpřísnění regulace finančních trhů po odeznění globální hospodářské krize.

"Většinu z nás nadměrné výkyvy trhu netěší," řekl listu Van Rompuy. "Když se na to ale podíváte z širší perspektivy, tak trhy trestají špatnou politiku. Někdy je to ale až příliš, je to nepřiměřeně a na základě spekulací a předsudků," poznamenal prezident. Evropští lídři ale podle něj prosadí odpovídající reformy.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?