Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Singer: Debaty o euru v Česku jsou zbytečné, není ochota ani potřeba

 viceguvernér České Národní Banky Miroslav Singer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy viceguvernér České Národní Banky Miroslav Singer | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Současné české debaty o přijetí eura jsou zbytečné, protože fiskální politika něco takového kvůli neochotě politiků k ekonomickým reformám neumožňuje. Řekl to v rozhovoru pro dnešní vydání slovenského listu Sme viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.

Euro podle Singera dlouhodobě prospěje Slovensku více než české ekonomice, i když v prvním roce od zavedení jeho ekonomiku spíše oslabilo.

"V Čechách je debata o euru do značné míry folklórní či rituální záležitostí, protože politici nejsou ochotni pustit se do ekonomických reforem," řekl Singer.

Připomněl, že bez reforem, které by výrazně snížily rozpočtový deficit, se Česko do eurozóny nedostane, protože nesplní maastrichtská kritéria. Maximální deficit veřejných financí je podle nich stanoven na tři procenta hrubého domácího produktu, zatímco letos má český vládní schodek přesáhnout pět procent.

K názorům, že jedině euro může donutit vlády k potřebným reformám veřejných financí, Singer poznamenal, že to většinou platí jen v předvstupním období. Po vstupu však euro umožní vládám skrývat špatnou politiku déle než s vlastní měnou, jak ukazují příklady Řecka, Španělska, Itálie nebo Portugalska, připomněl Singer.

Singer upozornil, že výhody či nevýhody eura se musejí hodnotit dlouhodobě, protože v prvních letech zemím vzhledem k nutně nadhodnocenému konverznímu kurzu euro mnoho výhod nepřináší.

Euro na Slovensku? Nic pozitivního
V té souvislosti konstatoval, že Slovensku euro loni, tedy v prvním roce od jeho zavedení, "stěží přineslo něco pozitivního". Podle něj to bylo právě kvůli euru, že ekonomika, která předtím rostla nejrychleji ze zemí Evropské unie, sestoupila k výkonům hospodářství na české úrovni.

"V posledních letech slovenská ekonomika rostla o tři až čtyři procenta více než naše a najednou je na tom přibližně stejně jako Česko. Co jiného se změnilo, než to, že jste zavedli euro?" argumentoval Singer.

Horší měny se zbavuje snadněji
Dlouhodobě však euro podle Singera přinese Slovensku více než Česku, protože pro větší ekonomiku je vlastní měnová politika s vlastní měnou důležitější než pro malou ekonomiku. Singer připomněl, že slovenská koruna byla v minulosti v případě problémů větší hračkou v rukou trhů než česká koruna, zatímco česká měna si v posledních letech vedla velmi dobře.

"Platí, že čím mám horší měnu, tím více jsem ochoten přijmout euro a rád pro to i něco obětuji," řekl Singer. V budoucnu zřejmě Slovensko poroste opět rychleji než česká ekonomika, avšak už ne tak výrazně jako před přijetím eura, řekl viceguvernér ČNB.

Slovensko podle něj totiž může stále těžit z reforem, které v letech před přijetím eura zavedla vláda Mikuláše Dzurindy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...