5. února 2010 16:14, aktualizováno  17:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Situace je vážná. Kvůli Řecku se přestávají prodávat státní dluhy

Panika na burzách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panika na burzách | foto: Reuters

PRAHA Burzy po celé Evropě zažívají v posledních hodinách největší výprodeje za poslední rok. Kvůli obavám o udržitelnosti dluhů některých států se dnes propadl francouzský trh o 2,5 procenta, britský o 1,9 procenta a německý o 1,6 procenta. Propadům ale vévodí Česká republika s poklesem téměř tři procenta.

Prodejní šílenství odstartoval nízký zájem o koupi portugalských dluhopisů. Portugalsko ve středu ve večerních hodinách snížilo objem tendru na nový dluh z 500 na 300 milionů dolarů, a přiznalo tak, že úroky na jeho dluh jsou tak vysoké, že ho dále prodávat nechce. Obava o schopnost země splácet dluhy pak následně vystřelila úroky z dluhů ještě výše.

Čtěte více

Strach vychází zejména z nedávných problémů Řecka a stále většího zadlužování všech evropských zemí. Euro vůči dolaru proto oslabilo na nejnižší úroveň od loňského května.

Drahá záchrana

Experti Mezinárodního měnového fondu (MMF) odhadují, že "přesvědčivá" záchrana Řecka přijde na 20 až 25 miliard dolarů (478 miliard Kč). Tyto peníze budou potřeba na to, aby řecký finanční trh zůstal solidní, napsal dnes francouzský list Le Monde, aniž by jmenoval zdroje.

Náladu zhoršila i španělská vláda, která zvýšila odhady deficitů na roky 2010 až 2012. Španělský trh se poté propadl o šest procent na půlroční minimum.

Ekonomové se bojí, že žádné oživení neexistuje

Přestože Řecko avizovalo, že chce svůj dluh do dvou let dramaticky osekat, investoři většinou pochybují, že řecká vláda svým slibům dokáže dostát.

Začíná se proto také rozšiřovat názor, že oživení ekonomiky v posledních měsících vychází jen z vládních podpor a nemá nic společného s reálným ozdravením evropských ekonomik. Investoři se proto bojí, že jakmile vlády přestanou do ekonomik pumpovat miliardové částky, průmysl se opět propadne.

abcPetra Kyjonková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz