1. června 2011 15:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Skanzen nebo džungle? Praha chce mít Vizi 2050

Staroměstské náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staroměstské náměstí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Rozvoj Prahy už nebude nahodilý, rozhodnutí o další orientaci jednotlivých částí české metropole vzejde z diskuse tří desítek odborníků. Tak představil Josef Nosek, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje, svou Vizi 2050.

"O účast v připravované diskusi jsem požádal řadu specialistů od architekta Josefa Pleskota přes urbanisty po představitele Klubu za starou Prahu," uvedl Nosek.

Je prý smířen s tím, že půl roku se budou specialisté dohadovat, co má být výstupem a další roky potrvají profesionální spory. Ty by ale podle něj měly vyústit do ideje rozvoje Prahy.

"Studie bude řešit zda a kde budou výškové domy, kde bude zeleň a relaxační zóny, jak se vyřeší doprava, zda se bude bydlet v satelitech nebo i v centru, či zda bude v Praze místo pro lehkou výrobu nebo se metropole stane jen sídlem centrálních orgánů a turistickou atrakcí," uvedl Nosek. Vyloučil, že by v komisi zasedli také právnici či lobbisté, kteří dosud výstavbu v Praze ovlivňovali.

Bez lobbistů a stavebníků
Dosavadní územní plány vycházely jen z požadavků investorů a stavebníků, podle jejichž plánů a nápadů jednotlivých městských částí magistrát územní plán rok od roku měnil. Ve stejném duchu se nyní připravuje nový územní plán, který má platit od konce roku 2015.

"Ke konceptu nového územního plánu jsme dostali šestnáct tisíc připomínek. Předpokládám, že je vyřídíme během tří let. Nový územní plán, který z 90 procent reflektuje současný stav a již ohlášené projekty, jako jsou například Bubny, přestavbu Smíchovského nádraží či Nákladového nádraží Žižkov, by mohl být připraven koncem roku 2014. I tento koncept ale jen "hasí" prolobované projekty investorů.

"Prostřednictvím aktualizací se ale do nového územního plánu budou postupně dostávat zásady, na nichž se Vize 2050 dohodne. Určitě by pomohlo, aby Praha nemusela připravovat dva totožné plány rozvoje, jednou za město a jednou za kraj, protože v případě metropole jsou město a kraj totožné. Deset let o to marně žádáme parlament," dodal Nosek.