16. března 2009 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Školníci a uklízečky si polepší

školník - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy školník - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Vláda dnes rozhodla, že zjednoduší systém tarifních platů státních zaměstnanců. Vyškrtla základní tabulku, kam patřili například nepedagogičtí pracovníci škol, zaměstnanci v kultuře a zdravotnictví. Tímto krokem se jim zvýší jejich tarifní plat, řekl novinářům ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Předseda školských odborů František Dobšík Lidovým novinám řekl, že návrh podporuje. "O tuto změnu jsem usiloval již dlouho, zcela s ní souhlasím." Dodal, že průměrný nárůst platu by mohl teoreticky dosáhnout až 16%. Tarif nepedagogických pracovníků ve školství sice vzroste, nicméně se zase sníží pohyblivá složka platu, takže celkový nárůst nebude tak velký.  

Školské odbory si loni stěžovaly, že z celkového počtu 77.000 zaměstnanců placených podle první, nejnižší stupnice, jich bylo plných 66.000 zaměstnáno ve školství. Podle nich tak například uklízečka nebo údržbář na úřadě mají vyšší plat než pracovníci škol, kteří dělají stejnou práci.

Vláda ke změně úpravy podle Nečase přistoupila po důkladné analýze a dohodě se zaměstnavateli i některými odborovými svazy. Nová úprava bude platit od 1. dubna.


Zaměstnanci budou nadále zařazeni pouze do dvou stupnic platových tarifů místo dosavadních tří, sdělil ČTK mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský.

Vládní nařízení tak podle něj odstraní dlouhodobě se prohlubující rozdíly platových tarifů mezi různými skupinami zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

Podle Sezemského byla dosavadní úprava platových tarifů "nesystémovým prvkem". "Zrušení základní stupnice platových tarifů uvedený negativní projev současného platového systému částečně odstraní," míní Sezemský.

ČTK