23. prosince 2010 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ŠKOP: ČNB si letos nadělila dárek

ČNB: Trezorové dveře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB: Trezorové dveře | foto: ČTK

PRAHA Blížící se Vánoce a konec roku pravidelně přinášejí na trhy uvolněnější náladu a menší likviditu. Kdo by si chtěl během svátků dělat vrásky na čele a otevírat si novou pozici? Spekulativní zisky či ztráty bychom si měli nechat až do nového roku, přeci nebudeme riskovat náhlé zhoršení vánoční nálady díky možným ztrátám na svém účtu či portfoliu.

Podobně vánočně by mohla uvažovat i ČNB, která zasedala netradičně již ve středu. Přeci jen je potřeba si nechat nějakou rezervu, kdyby ještě všichni členové bankovní rady neměli nakoupeny dárky.

To zní rozumně. A se sazbami by se hýbat také už nemuselo, (sazby se skutečně nezměnily, pouze 1 člen bankovní rady byl pro zvýšení sazeb o 0,25 bps - pozn. red.) zvláště když komentáře od členů bankovní rady se nesou spíše v holubičím tónu.

Samotná ČNB si letos již dárek nadělila a po dlouhé době se může usmívat, když se inflace již od července drží poblíž inflačního cíle ve výši 2,0 procenta. A ani její prognóza neukazuje, že by se měla nějak výrazně odchylovat.

13.1.2010 - Prý tuna zlata, v České Národní Bance.

Poptávkové tlaky na růst cen jsou prozatím nízké, nahoru se tlačí jen ceny potravin a pohonných hmot. To centrální banka svoji měnovou politikou ovšem nijak ovlivnit nemůže.

Ceny potravin odrážejí špatnou úrodu a ropa je dovážena ze zahraničí. Problém by mohl být v případě růstu inflačních očekávání podniků, ta se nicméně drží relativně nízko.

Na druhou stranu ČNB znervózňuje vývoj v eurozóně, kde se situace v periferních zemích nelepší. Pak jsou tu ještě další rizikové země s nevyřešenými problémy, třeba USA či Čína.

A riziko dalšího útlumu je to, co bude bránit ČNB nějak výrazněji zvyšovat sazby v příštím roce. Ale o tom až po silvestrovských oslavách.

Jiří Škop, analytik Komerční banky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.