2. prosince 2016 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

První den EET naostro: víc než 4 miliony účtenek a 130 udání

Elektronická evidence tržeb začala povinně 1. prosince.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronická evidence tržeb začala povinně 1. prosince. | foto: MAFRA

PRAHA  Restauratéři a hoteliéři od čtvrteční půlnoci do páteční 13. hodiny, tedy za dobu ostrého fungování elektronické evidence tržeb, odeslali na servery Finanční správy 4,5 milionu účtenek. Zároveň správa již eviduje 130 oznámení o nevydání účtenky. Sdělila to mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Dodala, že systém běží plynule a bez problémů.

Do EET je zatím zapojeno podle daňového identifikačního čísla 37 248 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40 000 podnikatelů. Podle posledního dostupného údaje z 28. listopadu bylo do evidence zaregistrováno 46 250 provozoven.

I podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, je odezvy systémů dobrá a systém pracuje bez problémů.

Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

ČTK