23. září 2010 21:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sladký život bývalých eurokomisařů, i teď berou z Bruselu miliony ročně

eurobankovky na mapě Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eurobankovky na mapě Evropy | foto: Shutterstock

BERLÍN Bývalí eurokomisaři prý dostávají tučné odchodné i dlouho poté, co svůj post v Evropské komisi opustili a našli si nové výnosné funkce.

Podle zjištění německého deníku Financial Times Deutschland (FTD) pobírá 17 takových exkomisařů nejméně 96 tisíc eur ročně, tedy každý přes 2,3 milionu korun. O bývalém komisaři Vladimíru Špidlovi se list výslovně nezmiňuje.

Překlenovací dávky:

Překlenovací příspěvky (Übergangsgeld) mají ze své podstaty vysloužilým komisařům především usnadnit návrat do běžného života během období, kdy si hledají novou práci.

Bývalí komisaři mají nárok na "přechodné" ve výši 40 až 65 procent jejich základního platu v EK. Ten činí nejméně 20.278 eur měsíčně. 

Mnozí z nich se ale velmi rychle uplatní jako dobře placení politici nebo lobbisté.


Jako příklad příjemce překlenovacích dávek uvádí FTD bývalého komisaře pro vnitřní trh, Ira Charlieho McCreevyho. Ten se krátce po odchodu z Komise uplatnil v dozorčí radě nízkonákladové společnosti Ryanair, za což údajně dostává až 47 tisíc eur ročně.

K tomu ale McCreevy pobírá z EU odchodné, které podle propočtů FTD činí zhruba 11.000 eur měsíčně.

Bývalý eurokomisař pro rybolov Joe Borg dostává stejnou sumu, ačkoli pracuje pro bruselskou lobbistickou agenturu Fipra. Borg informace potvrdil, naopak McCreevy prý na opakované dotazy nereagoval. Je ale na seznamu příjemců odchodného, který má FTD k dispozici.

Pro Brusel je toto téma velmi citlivé. Nevládní organizace už dlouho upozorňují na nebezpečí střetu zájmů, jestliže komisaři hned po opuštění úřadu odcházejí do firem. Naposledy tak vyvolal údiv bývalý eurokomisař z Německa Günter Verheugen, který si založil lobbistickou agenturu. To, že bývalí komisaři při nové práci navíc ještě dostávají odchodné, je přitom podle FTD nová informace.

Kritici EU jsou zděšeni
Zatímco zmíněný Verheugen se spokojil s důchodem, vylepšují si údajně odstupným příjmy dva bývalí eurokomisaři, kteří jsou nyní ve vrcholných politických funkcích: litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová a italský ministr zahraničí Franco Frattini.

Zvlášť absurdní je pobírání odchodného u Polky Danuty Hübnerové a Belgičana Louise Michela, kteří jsou nyní poslanci Evropského parlamentu. Hübnerová vzkázala, že každý bývalý komisař má na odchodné nárok. Oba případy jsou v pořádku i podle právní služby Evropské komise.

"Až se jednou Evropa ocitne v problémech, budou takové věci hrát roli," varovala německá europoslankyně Ingeborg Grässle za Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Příští týden chce v rozpočtovém výboru Evropského parlamentu podat návrh na zmrazení mzdového rozpočtu pro eurokomisaře pro příští rok, dokud se systém přechodných příspěvků nezmění.

ČTK, Lidovky.cz