Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo: Sleva pro důchodce sníží příjmy státu o 1,7 miliardy

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ústavní soud ve středu zrušil část zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu. Ministerstvo financí kvůli tomu očekává propad příjmů u daně z příjmu fyzických osob o 1,7 miliardy korun.

Soud tak vyhověl návrhu skupiny 19 senátorů. O změně informovaly ve čtvrtek ministerstvo financí a finanční správa. Ta na svých stránkách v pátek zveřejní podrobný návod pro poplatníky, jak nově postupovat.

Z nálezu plyne, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi. "Ministerstvo financí a finanční správa budou akceptovat závěry uvedené v nálezu Ústavního soudu," uvedly k tomu instituce.

Zpětně se už peníze nevrátí

Z rozhodnutí soudu podle Ondřeje Moravce z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři vyplývá, že peníze za loňský rok, které si penzisté odepsat nemohli, se jim pravděpodobně nevrátí. "Pro rok 2013 nemá rozhodnutí účinky, zrušení části zákona totiž neplatí zpětně. Soudy by ale v konkrétních případech mohly rozhodnutí Ústavního soudu zohlednit," uvedl.

Slevu na dani může poplatník podle MF nyní uplatnit prostřednictvím svého zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání za zdaňovací období 2014. Odpovědi na nejčastější dotazy poplatníků týkající se správného postupu při uplatnění uvedené slevy budou zveřejněny 1. srpna na internetových stránkách finanční správy (www.financnisprava.cz).

Ve Sněmovně nyní bez ohledu na dnešní verdikt čeká na schválení nová úprava daně z příjmu z dílny vládní koalice, která měla slevu pro důchodce znovu zavést.

Nečasův rozporuplný balíček

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že "daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu". V praxi tak důchodci od začátku loňského roku přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24.840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů. Sporné ustanovení prosadila vláda Petra Nečase v rámci úsporného balíčku.

V první polovině roku 2013 pracovalo 145 000 starobních důchodců, tedy 11,5 procenta z celkového počtu 1 262 000 seniorů v důchodovém věku do 70 let.

U daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti stouply příjmy státního rozpočtu ke konci června o 4,7 procenta na 41,5 miliardy korun. Inkaso daně z příjmů fyzických osob placené na základě přiznání vykázalo na konci června ztrátu 1,2 miliardy Kč, ve stejném období loni to bylo mínus 2,6 miliardy korun. Záporná čísla souvisí s vratkami daně na základě daňových přiznání podávaných z velké části do konce března, které se uskutečňují tradičně v dubnu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...