1. prosince 2010 14:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci by se měli připravit na návrat ke koruně, říká odborník

Slovenské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenské euro | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Euro zkolabuje, pokud bude muset dostat pomoc i Španělsko. Slovensko musí mít krizový plán, jehož součástí může být i návrat ke koruně. V rozhovoru pro slovenský deník Pravda to řekl v souvislosti s plánovanou záchranou Irska šéf slovenské pobočky poradenské společnosti KPMG Ľuboš Vančo.

"Slovensko by mělo mít vytvořený krizový plán na přechod zpět ke koruně. Za rok se nám může stát, že budeme mít kolkovaná eura, stejně jako v roce 1993 jsme měli kolkované československé koruny. Sice přechod k euru zabral roky, ale měli bychom být připraveni na rychlé akce při návratu ke koruně," pokračuje dále odborník.

Podle něj měli Slováci štěstí, že nedopadli jako Irové - krize je zasáhla teprve na začátku růstu realitní bubliny. Kdyby prý přišla v letech 2011 nebo 2012, těžko by nárůstu zabránili.

"V Irsku mnoho lidí vydělalo na rychle rostoucích cenách nemovitostí a banky také, o to rychlejší byl pád; Slovákům snahu vydělat si na tomto poli také nemohl nikdo zakazovat," podotkl. 

Nebezpečí ještě není akutní

"V současnosti bych se zániku eura nebál. Řecko i Irsko jsou totiž malé státy. Ještě i diskutovanou pomoc pro zadlužené Portugalsko by EU zvládla. Ale kdyby spadlo do balíčku pomoci i Španělsko, což není vůbec vyloučené, znamenalo by to konec eurozóny," řekl Vančo. 

L´uboš Vančo, šéf slovenské pobočky KPMG

Většina výdajů na záchranu problémových států z  již vytvořeného balíku je totiž na bedrech Německa a to začíná být značně nervózní, dodává expert.

"Španělsko má jednu z pěti největších ekonomik v EU, přitom při prasknutí své nemovitostní bubliny mělo nezaměstnannost skoro 20%. A co víc, kromě Španělska a Portugalska se totiž začíná mluvit i o problémech s Itálií. Řetězová reakce se tedy může šířit dál", komentoval odborník krizi.

Řekové se vymlouvají, Irové se aspoň přiznali

Ale situace zatím není, dle Vanča, fatální. Euro sice oproti dolaru stále oslabuje (i po schválení pomoci ve výši 85 miliard eur, za jejichž část bude garantovat i Česko), ale kurz 1,3 dolaru k euru je pořád velmi silný. Investoři na Irsko nereagovali stejně hystericky jako na Řecko.

Slovensko má nový parlament

"Irové alespoň připustili, že deficit je jejich chyba. Řekové se jenom vymluvili, že jim Němci během druhé světové války ukradli zlato," myslí si expert.

Portugalsko má brzy schvalovat úsporný rozpočet, proti kterému jsou ovšem velké protesty tamních obyvatel. Když jej zákonodárci neschválí, sníží jim nejspíš světové agentury rating. Ale pokud ho schválí, nic velkého se nejspíše nezmění, neboť jižní státy jsou známé nedodržováním svých rozpočtových slibů a stále se bude čekat, jak dopadne Španělsko, dodává Vančo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!