3. června 2009 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci hlásí obrovský propad ekonomiky

Slovensko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenský hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí podle zpřesněných údajů propadl o 5,6 procenta. Výkon ekonomiky se tak zhoršil poprvé od začátku roku 2000. Zároveň prudce stoupl i počet lidí bez práce - míra nezaměstnanosti vzrostla v letošním prvním čtvrtletí na 10,5 procenta.

Výsledky oznámil dnes statistický úřad, který v květnu hospodářský pokles odhadl na 5,4 procenta. Slovensko tlačí dolů především světová hospodářská krize. V posledním čtvrtletí loňského roku slovenský HDP stoupl o 2,5 procenta.

Slováky děsí ale především jedna z nejvyšších nezaměstnaností v Evropě.  Další desetitisíce pracovních příležitostí jsou podle vlády v ohrožení. V posledním čtvrtletí minulého roku se podíl lidí bez práce přitom snížil na dlouholeté minimum 8,7 procenta.

Špatně se vede i slovenským podnikům, jejichž zisky v prvním čtvrtletí podle předběžných výsledků klesly o bezmála o polovinu na 1,42 miliardy eur (38,1 miliardy korun).

Slovensko ztrácí svou pozici ekonomického lídra

Výkon slovenské ekonomiky se v Evropské unii dostal z vedoucích pozic na nižší příčky. Krize zasáhla i další členské země unie, do kterých Slovensko vyváží většinu své produkce. Pokles zakázek měl dopad na výrobu řady slovenských firem, z nichž mnohé ohlásily hromadné propouštění. Ekonomiku začátkem roku zbrzdilo rovněž přerušení dodávek zemního plynu z Ruska, kvůli kterému výrazně omezily produkci velké průmyslové podniky.

Za masivním propadem slovenské ekonomiky tak podle analytika ČSOB Petra Dufka stojí především útlum průmyslu, který strádá v důsledku slabé poptávky v západní Evropě. Slovensko je podle něj mnohem více závislé na výkonu automobilového průmyslu než ČR. Z pohledu domácí poptávky je prý vidět, že i spotřebitelé omezují výdaje v obavách z rostoucí nezaměstnanosti. Silné euro ve srovnání s okolními ekonomikami navíc zvýhodnilo nákupy domácností v blízkém zahraničí, podotkl.

Dobře na tom ale není ani české hospodářství, jehož výkon se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 3,4 procenta. Jde o nejprudší čtvrtletní meziroční pokles ekonomiky ČR v její novodobé historii.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?