Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci mají euro jisté, dostanou ho za 30,12

BRUSEL Slovenští občané si budou slovenské koruny po vstupu země do eurozóny, který se odehraje 1. ledna 2009, měnit v kurzu 30,126 SKK/EUR. Podle diplomatického zdroje ČTK o tom rozhodli dnes v Bruselu ministři financí Evropské unie. Stanovení takzvaného konverzního kurzu je posledním krokem, který Slovensku chyběl k potvrzení přijetí eura v příštím roce.

"Je to úspěch pro lidi, přičemž to nepoškodí ani podnikatelský sektor," řekl novinářům slovenský ministr financí Ján Počiatek. Podle guvernéra slovenské centrální banky Ivana Šramka tento výměnný kurz utlumí ze střednědobého pohledu tlaky na růst spotřebních cen.

Podle diplomatických zdrojů ČTK ovšem v minulých dnech vyvolal nelibost EU tlak slovenské vlády na ještě silnější výměnný kurz, než unie dnes stanovila. Slováci údajně usilovali o hodnotu 30,00 SKK/EUR. Počiatek na dotaz ČTK odpověděl, že se instituce nakonec rozhodly pro dosavadní praxi, která vždy výměnný kurz stanovila na úrovni takzvané centrální parity národní měny, v případě slovenské koruny je to právě 30,126 SKK/EUR. Ministr financí ovšem rovněž připustil, že vláda usilovala o "zaokrouhlení" kurzu.

Po přijetí jednotné evropské měny ovšem koruna nezmizí ze dne na den, přestože slovenská vláda dala přednost scénáři, který se nazývá velký třesk. Ještě 16 dní po Novém roce však bude pokračovat společný oběh koruny a eura, přičemž obchodníci by již měli vydávat jen euromince a eurobankovky.

Až do konce roku se slovenští zákazníci budou v obchodech setkávat s cenovkami, na nichž budou uvedeny ceny v eurech i v korunách. Rovněž do konce příštího roku si budou moci občané měnit slovenské koruny za eura v komerčních bankách. Pokud si budou peníze chtít vyměnit až v roce 2010 či později, budou muset zamířit již jen do slovenské centrální banky.

Stejně jako v ostatních členských státech eurozóny národní symboly ponesou pouze "drobné" mince. Na rubu mincí v hodnotě jednoho a dvou eur bude vyobrazen slovenský dvojitý kříž, na rubu mincí v hodnotě 10, 20 a 50 centů bude vyobrazen bratislavský hrad a na rubu mincí nejnižší hodnoty (1, 2 a 5 centů) bude vyobrazena slovenská hora Kriváň, která úzce souvisí s dějinami státu.

Aktuální kurz slovenské koruny vůči české měně činí 1,28 Sk/Kč.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...