7. září 2009 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci naříkají - euro odrazuje turisty, věrní jsou jen Češi

Rychlé přijetí eura se Slovensku nevyplácí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlé přijetí eura se Slovensku nevyplácí | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Zavedení eura v letošním roce odradilo od návštěvy Slovenska část zahraničních turistů. V příštích sezonách by ale jednotná evropská měna naopak mohla turisty přilákat. Shodli se na tom odborníci na cestovní ruch.

V létě zaznamenalo Slovensko úbytek zejména u polských a maďarských návštěvníků, krize ani zavedení eura však výrazněji neovlivnily počet českých turistů.

Na Slovensko by mohlo v budoucnosti vyrazit více turistů z členských zemí eurozóny, kterým se zavedením eura cestování po této zemi zjednodušilo.

"Chvíli trvá, než si uvědomí, že Slovensko zavedlo euro a že nemají problémy s výměnou peněz a mohou se lépe orientovat v cenách," řekl Ivan Schwarz ze slovenské Asociace cestovních kanceláří.

Vyšší počet turistů, zejména z Německa, očekává již v této zimní sezoně mluvčí Tatranských lanových drah a střediska Jasná v Nízkých Tatrách Katarína Šarafínová. "Přechod na euro přilákal některé turisty z eurozóny také v tomto létě, byla to však pouze malá část z celkového počtu," uvedla.

Sezonu tak podle ní zachraňovali čeští a domácí rekreanti.
Ačkoli statistiky za letní sezonu zatím nejsou k dispozici, odhadují
pracovníci turistických center pokles návštěvnosti oproti loňskému roku v průměru na deset až 30 procent. Loni však byla turistická sezona jednou z nejlepších v historii Slovenska.

Navzdory meziročnímu poklesu zatím velká část slovenských hoteliérů hodnotí letní sezonu pozitivně. Většina ubytovacích zařízení v průběhu roku lákala zákazníky snížením cen, případně výhodnými balíčky služeb. Hotelům tak výrazněji než počet ubytovaných klesly tržby a zisky.

ČTK