17. února 2009 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci padělají eura

Euro nahradilo slovenskou korunu teprve 1. ledna 2009 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro nahradilo slovenskou korunu teprve 1. ledna 2009 | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRATISLAVA Téměř každý den se na Slovensku objeví falešné eurobankovky. Nejčastěji jde o nevydařené pokusy domácích kutilů. Policie tak od začátku roku vyšetřuje už 300 případů padělání. Odborníci jsou přitom přesvědčeni, že zfalšovat euro vůbec není snadné.

Jak píše server Sme.sk, jeden ze sběratelů si vyrobil falešné desetieurovky. Prý pro radost. Přišlo se na to na poště, když se jeho manželka snažila falzifikáty, které vzala z jeho peněženky, zaplatit účty.  

Takových případů jsou však na Slovensku stovky. "V lednu jsme přezkoumali 284 případů podezřelých eur, ve 185 případech šlo opravdu o falešné peníze," řekla Sme Jana Kováčová z Národní banky Slovenska.

Oblíbeným místem pro uvádění falzifikátů do oběhu jsou čerpací stanice, hypermarkety či recepce hotelů, kde falešné peníze odhalí až při přepočítávání tržby. Policie se nejčastěji setkává s podezřelými bankovkami v hodnotě 50 a 100 eur. Jejich kvalita je velice nízká a je na první pohled jasné, že nejsou pravé.

Slováci si totiž s falšováním nedají zrovna moc práce, vystačí si s domácí tiskárnou. "Většina falzifikátů je vyrobená pomocí běžně dostupné kancelářské a výpočetní techniky," řekla mluvčí policejního prezidia Andrea Polačiková.

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.