25. května 2010 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci prý kvůli volbám falšují rozpočet po vzoru Řecka

Český a slovenský premiér | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český a slovenský premiér | foto: Reuters

BRATISLAVA Vláda Roberta Fica kamufluje podle strany Svoboda a solidarita (SaS) výsledky svého hospodaření stejně jako Řecko. Deficit veřejných financí za minulý rok 6,8 procenta HDP, který předběžně potvrdil i Eurostat, se prý může vyšplhat až na 7,5 procenta.

O co se Slováci přou?

Výši deficitu může podle SaS negativně ovlivnit "vratná" finanční pomoc nemocnicím ve výšce 130 milionů euro, půjčka ŽSSD Cargo v objemu 166 milionů euro nebo půjčka Železnicím SR ve výšce 70 milionů euro. Stejným způsobem by měla úroveň deficitu ovlivnit i dotace na výstavbu terminálu bratislavského letiště ve výši 70 milionů euro. 

Informoval o tom server Sme.

"Vláda, statistický úřad i Eurostat by měly do veřejného deficitu za rok 2009 rozhodně započítat i čtyři takzvaně návratné finanční výpomoci, u kterých je téměř nulová šance, že budou někdy splacené," řekl člen republikové rady SaS Martin Chren.

Vláda se podle SaS pokusila před parlamentními volbami uměle snížit schodek veřejných financí za minulý rok, ale v konečném důsledku bude deficit po definitivním potvrzení jeho výšky v létě o mnoho vyšší.

"Přesně to samé dělali i Řekové. Už jen schází, abychom začali započítávat fiktivní příjmy například z prostituce, a budeme s Řeckem opravdu jako dvojčata," řekl v pondělí na tiskové konferenci jeden z volebních lídrů strany Daniel Krajcer. 

Slovenské ministerstvo financí ovšem trvá na tom, že o započtení částky 436 milionů euro do deficitu musí rozhodnout Eurostat. A Slováci prý už při uvolňování půjček dbali na to, aby byly poskytnuty v souladu s evropskými pravidly.

Lidovky.cz