Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci váhají s finanční pomocí Řecku, dohodu zatím nepodepíšou

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: Reuters

BRATISLAVA Fico s opozicí si přehazují schválení pomoci Řecku jako horký brambor. Dosluhující slovenská vláda Roberta Fica zatím dohodu o záchranném finančním balíku Evropské unie nepodepíše. Fico dal najevo, že počká, zda ji podpoří strany připravované koalice, která bude mít v parlamentu většinu.

Čtveřice stran pravého středu dnes odmítla o tomto tématu s Ficem jednat, protože podle nich nese za prosazení pomoci zodpovědnost současný premiér a jeho kabinet.

"Pokud se tyto čtyři politické subjekty veřejně nepřihlásí k evropskému finančnímu stabilizačnímu mechanismu, který chrání i Slovensko, ministr financí tento systém neodblokuje, protože my potřebujeme k přijímání konkrétních zákonů v parlamentu většinu," řekl Fico. Strany SDKU-DS, SaS, KDH a Most-Híd se ke stabilizačnímu balíku v celkové sumě 750 miliard eur (19,3 bilionu Kč) staví už déle rezervovaně.

Bez slovenského podpisu na dohodě nemůže evropský finanční mechanismus začít fungovat, sdělilo večer zastoupení Evropské komise v Bratislavě.

Čtěte také

"Předtím, než Evropský finanční stabilizační rámec vstoupí v platnost (...) musí dohodu podepsat všechny členské státy eurozóny, tedy i Slovensko," uvedlo zastoupení. Změnilo tak původní tvrzení svého mluvčího, podle něhož ke spuštění mechanismu není nutné, aby dohodu podepsaly všechny země eura.

Čeká se na souhlas Slovenska

Premiér tvrdil, že postoj stran, které pravděpodobně vytvoří budoucí vládu, působí problémy v celé Evropě a může rozkolísat finanční trhy.

Záchranný program

Země Evropské unie se minulý měsíc dohodly s Mezinárodním měnovým fondem na balíku mimořádných úvěrových garancí členským státům eurozóny, které by se dostaly do podobných těžkostí jako Řecko. Pod rámcovou dohodou chybí jen podpis Slovenska. O slovenském postoji se údajně mluvilo i na posledním summitu EU tento čtvrtek. "Byli jsme velmi jasně požádáni o odblokování tohoto mechanismu," poznamenal Fico.

"Rozhodnutí představitelů čtyř stran, které chtějí na Slovensku vládnout, nejednat o záchranném mechanismu pro Řecko (...), dělá ze Slovenska nedůvěryhodný stát," uvedl Fico.

Volební šéfka SDKU-DS Iveta Radičová, která bude zřejmě novou premiérkou, za všechny čtyři strany debatu s Ficem odmítla. "Premiér Slovenské republiky a vláda mají v plné kompetenci o tom rozhodnout. Jsou nadále nejvyšším úřadujícím orgánem této země," prohlásila.

Připomněla, že Fico v minulosti rozhovory o finanční pomoci s opozicí odmítal. "Svolávat jednání v tomto okamžiku, pár hodin před nutným podpisem, považujeme za čisté alibi," dodala Radičová.

Koalice půjčku odmítá

Členové tvořící se koalice až na KDH už dříve odmítali půjčku Řecku, které zasáhla dluhová krize a dostalo počátkem května od EU a MMF přislíbenu finanční pomoc ve výši 110 miliard eur. Ficova vláda sice už přislíbila, že Slovensko na pomoc Řecku přispěje, definitivní rozhodnutí však nechala na nový parlament.

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt na čtvrtečním summitu unie Slovensko nepřímo vyzval, aby jako člen eurozóny jednalo zodpovědně a schválilo pomoc Řecku i plán podpory případných dalších zemí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!