19. srpna 2009 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci zalepí státní rozpočet daněmi z alkoholu a hazardu

Slováci zalepí státní rozpočet daněmi z alkoholu a hazardu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slováci zalepí státní rozpočet daněmi z alkoholu a hazardu. | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Na Slovensku od března příštího roku podraží tvrdý alkohol. Vláda dnes totiž schválila návrh ministerstva financí na zvýšení spotřební daně z lihu. Příjmy státního rozpočtu a rozpočtu obcí mají za hospodářské krize podpořit i změny v pravidlech provozu hazardních her, mezi něž se zařadí i karetní poker.

Základní sazba spotřební daně z lihu by se měla od března zvýšit na 1080 eur za hektolitr (necelých 30 tisíc korun) ze současných 940 eur.

Vyšší sazba daně má státu přinést v nejbližších letech desítky milionů eur navíc. Příjmy rozpočtu mělo původně zvýšit i zavedení nové daně na nešumivá a neperlivá vína. Ta měla být 33 euro na hektolitr, vláda ale tento návrh neschválila a takzvané tiché víno bude mít nadále nulovou daň.

Kabinet schválil i návrh ministerstva, aby se mezi hazardní hry zařadil i stolní poker. Provozovatelé hry mimo kasína mají za každý stůl odvádět státu měsíční poplatek 200 eur nebo 1500 eur ročně. Novinkou v zákoně o hazardních hrách je finanční záloha, kterou budou muset vkládat jejich provozovatelé.

ČTK, Lidovky.cz