2. července 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci zavedou registrační daň i na vozy střední třídy

  Na rychlostní silnici R35 na 287. kilometru ve směru na Lipník nad Bečvou praskla  zřejmě vlivem horka vozovka.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na rychlostní silnici R35 na 287. kilometru ve směru na Lipník nad Bečvou praskla zřejmě vlivem horka vozovka. | foto: ČTK

BRATISLAVA Zvláštní registrační daň na automobily, kterou slovenská vláda původně hodlala uvalit na luxusní vozy, se patrně bude vztahovat i na auta střední třídy. Nový poplatek by měl zatížit všechny vozy s výkonem motoru od 80 kilowattů.

To by postihlo například i výkonnější verze automobilu Škoda Octavia, která je nejprodávanější značkou na Slovensku. Napsaly to dnes Hospodárske noviny.

ČTĚTE TAKÉ:

Čím vyšší výkon, tím vyšší poplatek

Registrační daň se podle návrhu ministerstva financí bude pohybovat od 167 do 2997 eur (4280 až 76 840 korun). Její zavedení je součástí opatření na ozdravení státních financí. "Při nastavení výše poplatků jsme vycházeli z principu, že čím vyšší výkon auto má, tím vyšší poplatek by měl být zaplacen při první registraci (na Slovensku)," uvedl mluvčí ministerstva financí Radko Kuruc.

Daň se bude vztahovat i na ojetá auta ze zahraničí

Registrační daň se má vztahovat na zhruba 70 000 vozů ročně, a to nejen na nová vozidla, ale i na ojeté automobily dovezené ze zahraničí. Stát by z nové daně mohl získat více než 31 milionů eur ročně. Její zavedení se očekává už letos, nová daň podle prodejců vozů výraznější změny na trhu nezpůsobí. Největší zájem v zemi je prý o vozy s výkonem motoru do 77 kilowattů, které registrační dani stejně jako elektromobily a hybridní vozy podléhat nebudou.

Zvláštní registrační poplatek na auta zavedly podle listu dvě desítky evropských států. Například vysoká sazba poplatku v sousedním Maďarsku údajně způsobila, že Maďaři si auta začali registrovat v zahraničí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz