2. září 2009 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slovenská ekonomika se propadá, drtí ji krize a nezaměstnanost

Slovenská ekonomika padá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská ekonomika padá. | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Míra nezaměstnanosti na Slovensku se ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšila na 11,3 procenta, což byl nejvyšší údaj od počátku roku 2007. Slovenské hospodářství ve stejném období pokleslo o 5,3%. Země se tak z pozice jedné z nejrychleji rostoucích zemí Evropské unie z posledních let propadla na nižší příčky, a to právě v roce, kdy Slováci slavnostně přijali evropskou měnu euro.

V prvním čtvrtletí letošního roku podíl lidí bez práce činil 10,5 procenta. Nezaměstnanost v uplynulém období rostla v důsledku negativních vlivů světové hospodářské krize. Podle odhadu statistiků letos stoupne až na 11,8 procenta.

Pro srovnání v Česku míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí letošního roku podle údajů statistického úřadu meziročně stoupla na 6,4 procenta.

Hospodářství dál padá
Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí utrpěla v důsledku světové hospodářské krize meziroční propad o 5,3 procenta. V dnešních zpřesněných údajích to uvedl slovenský statistický úřad, který tak
potvrdil svůj srpnový odhad.

Pokles hrubého domácího produktu se o něco zmírnil oproti prvnímu čtvrtletí, kdy ekonomika klesla o 5,6 procenta. Slovenskou ekonomiku stáhla do červených čísel hlavně globální recese, kvůli níž přišly mnohé firmy o objednávky a ohlásily propouštění zaměstnanců.

Slovenské hospodářství se tak z pozice mezi nejrychleji rostoucími zeměmi Evropské unie z posledních let propadlo na nižší příčky, a to právě v roce, kdy Slováci slavnostně přijali evropskou měnu euro.

ČTK