10. března 2009 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slovensko ostatním euro nepřeje

Euromince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euromince. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRATISLAVA Slovensko nesouhlasí s návrhy na zjednodušení kritérií pro zavedení eura, které prosazují některé státy střední a východní Evropy. Slováci ale zřejmě podpoří změnu výpočtu inflace pro kandidátské země, řekl dnes slovenský premiér Robert Fico.

Změnou podmínek vstupu do eurozóny, do které se Slovensko začlenilo na začátku letošního roku, by se měli zabývat lídři zemí Evropské unie na summitu v druhé polovině března.

"Změkčování podmínek pro vstup do eurozóny v tomto období by bylo ke škodě těch zemí, které by vstoupily do eurozóny," řekl Fico na zasedání parlamentního výboru pro evropské záležitosti.

Členové eurozóny odmítají, aby se zkrátila čekací lhůta v systému směnných kurzů ERM-2, dodal. V takzvané čekárně na euro, jak se režimu ERM-2 říká, musí měny kandidátských zemí setrvat bez výraznějších výkyvů kurzu nejméně dva roky před zavedením společné měny.

Slovensko ale na summitu možná podpoří změnu výpočtu inflačního kritéria, při němž se v současné době vychází z nejpomalejšího růstu cen ve všech zemích EU. Stlačit míru inflace na požadovanou úroveň patří mezi nejnáročnější podmínky pro vstup do eurozóny.

"Slovenská republika je připravena hovořit o změně jedné podmínky, a to je změna podmínky výpočtu inflace, protože výpočet inflace je velmi nespravedlivý pro nové členské státy," poznamenal bez bližších podrobností Fico.

Bratislava podle premiéra podporuje vstup České republiky a Polska do eurozóny. "Maďarsko bychom samozřejmě také podpořili, ale Maďarsko je dnes před finančním kolapsem a v žádném případě nesplňuje podmínky pro zavedení eura," uvedl Fico.

Na zachování kritérií pro přijetí eura se v pondělí shodli ministři financí eurozóny. Z členských států naposledy kritéria pro přijetí společné měny kritizovalo Maďarsko, které jen s problémy bojuje s následky finanční a hospodářské krize. Ke změně podmínek by byl nutný souhlas všech zemí EU.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!