4. října 2013 21:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slovensko se snaží, Moody's mu zlepšila výhled ratingu

Bratislava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratislava (ilustrační foto) | foto: ČTK

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled ratingu Slovenska z negativního na stabilní. Slovensku tak již nehrozí případné snížení ratingu ze současné známky A2.

 Agentura své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Slovensko má pouze omezené napojení na dluhovou krizi v eurozóně a dluhový profil země je nyní stabilnější.

Slovensko má u Moody's rating v kategorii střední vyšší kvalita. Podobně jako Moody's hodnotí Slovensko také agentura Standard & Poor's, u které má země známku A se stabilním výhledem. U poslední z trojice vlivných agentur, Fitch Ratings, má Slovensko o stupeň lepší známku, A+, a výhled rovněž stabilní.

Moody's uvedla, že vzhledem k pokračující fiskální konsolidaci a ujištění představitelů vlády, že chtějí zajistit udržitelnost veřejných financích, očekává stabilizaci zadlužení země do roku 2014 pod 57 procenty hrubého domácího produktu. Slovenský bankovní sektor je rovněž považován za jeden z nejlikvidnějších v Evropě, je dobře kapitalizován a je flexibilním zdrojem financování státu.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok.

Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.

ČTK