Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slovenský ministr chce zdanit spropitné, uniká mu miliarda eur

Host v restauraci - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Host v restauraci - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenská státní pokladna hledá finance kde může. Tamější ministr financí Peter Kažimír teď přišel s návrhem zdanit spropitné v restauracích. Nejde přitom o žádné drobné, ale zhruba o miliardu eur (25 miliard korun). Slovensko totiž musí dodržet nejvýše tříprocentní schodek rozpočtu, které mu nařídila EU.

Je to praxe, která se děje nejen na Slovensku. Číšníci dostávají od majitelů kaváren a restaurací jen minimální plat. Počítá se totiž s tím, že si vydělají peníze na spropitném, které dostanou od hostů.

Slovenské ministerstvo financí však uvádí, že to je ze strany podnikatelů v pohostinství obcházení daňového zákona, píše deník Sme. "Číšníci si běžně vydělají 450 euro hrubého (11 250 korun - pozn. red.), zbytek dostávají načerno ze spropitného. Obvykle si takto dokáží přivydělat tři sta eur (7 500 korun) za měsíc," uvádí slovenský deník.

Stát tak jen na odvodech a daních přichází u každého číšníka měsíčně přibližně o devadesát euro, čemuž chce slovenské ministerstvo financí zabránit.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr Kažimír však narazil nejen u podnikatelů a číšníků, ale i u dvou členů vlády, kteří vlastní jednu z nejznámějších slovenských sítí restaurací a kaváren. Ministr vnitra Robert Kaliňák a ministr dopravy Ján Počiatek jsou majiteli bratislavské sítě Steam & Coffee a záměry Kazimíra nechápou.

Kaliňák v rozhovoru pro Sme uvedl, že podle něj restaurace nemusí platit daně z spropitného, ​​které dostávají číšníci. "Netušil jsem, že spropitné je daňový příjem. Přiznám se. Považoval jsem to za dar," uvedl Kaliňák.

Na Slovensku přitom platí od počátku minulého roku povinnost, aby každý obchodník a každý restaurace měla registrační pokladnu. Když finanční kontrola zjistí rozdíl mezi obsahem pokladny a údaji v pokladně, může udělit vysokou pokutu. Vedle číšníků jsou tak pokutováni často i obchodníci, které zákazníky nechají zaokrouhlit částku nákupu a jim pak v pokladně pár euro přebývá.

Hraje se až o miliardu euro

Podle kontrolorů slovenského ministerstva financí nesmí mít číšníci a vrchní u sebe neregistrovanou hotovost a vše musí projít účetnictvím a pokladnou majitele restaurací. Ti by pak správně měli spropitné vyplácet jako součást mzdy a nejen ho zdanit, ale odvést z něj i odvody. Jenže to se stále evidentně neděje.

V Česku byl před dvěma roky udělán anonymní průzkum restaurací a hospod, z něhož vyplynulo, že až dvě třetiny šidí nedaněním spropitného stát na daních. Podle společnosti Mag Consulting tím stát v Česku přicházel o přibližně 50 miliard korun.

Na dvakrát menším Slovensku, kde jsou postupy srovnatelné, by se tak mohlo jednat přibližně až o miliardu eur, tedy částku, kterou by už napjatý slovenský rozpočet pocítil. 

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!