24. září 2011 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slovenský tygr jede. Češi svůj náskok promarnili

Slovenští hokejisté na domácím mistrovství nezazářili, což se ovšem nedá tvrdit o tamějších fanynkách.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenští hokejisté na domácím mistrovství nezazářili, což se ovšem nedá tvrdit o tamějších fanynkách. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V roce 1993 by si většina ekonomů vsadila na to, že se Česká republika stane vzorem pro ostatní postkomunistické země a Slovensko jí bude se svými nefungujícími podniky jen těžko dohánět.

Dnes by však takové sázky vypadaly úplně jinak. Zdá se, že Češi promrhali svůj náskok a usnuli na vavřínech. Slovensko naopak představuje rozjetý vlak reforem, který svého bohatšího souseda možná brzy převálcuje.

Na jedné straně tradiční české firmy stojící mnohdy ještě na základech prvorepublikové tradice, na straně druhé uměle vybudované slovenské továrny, stavěné podle hesla „do každého údolí jedna fabrika“. Tak na konci roku 1992 vypadalo československé hospodářství. Když se k prvnímu lednu následujícího roku 1993 Československo rozdělilo, výkonnost slovenské ekonomiky byla zhruba o třetinu nižší než výkonnost té české. Dnes se tento rozdíl snížil o polovinu. Slováci si však na cestě k tomuto úspěchu museli sáhnout na dno.

Velké srovnání české a slovenské ekonomiky najdete v Byznysu Lite, sobotní příloze Lidových novin