24. května 2013 13:37, aktualizováno  13:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slovinci změnili ústavu, jejich vláda už nemůže zemi zadlužovat

Vlajka Slovinska - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Slovinska - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LUBLAŇ Slovinský parlament přijal ústavní dodatek, který od roku 2015 zavádí pro vládu povinnost sestavovat pouze vyrovnaný rozpočet. Tento krok má urychlit fiskální reformy a odvrátit potřebu mezinárodní finanční pomoci.

Slovinsko patří mezi problémové země eurozóny a spekuluje se o něm, že by mohlo být dalším kandidátem na mezinárodní finanční pomoc. Rozpočtový deficit země orientované na vývoz od vypuknutí globální krize prudce vzrostl a očekává se, že se v letošním roce zdvojnásobí na 7,9 procenta výkonu ekonomiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Slovinsko ohrožuje hlavně bankovní krize. Je totiž jedinou postkomunistickou zemí EU, která odmítla zprivatizovat většinu bankovního sektoru a hlavní zátěží veřejných financí se tak stávají vysoké výdaje na rekapitalizaci ztrátových bank. Tři největší finanční ústavy nyní drží velkou část rizikových úvěrů v celkovém objemu zhruba sedm miliard eur.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…