Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Šnábl: Stát nemá obranu před solárníky. Vyhodil jsem třaskavinu, tvrdí Fischer

Radek Šnábl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Šnábl | foto: ČTK

PRAHA Vedle vedoucího oddělení Mezinárodní ochrany investic Radka Šnábla odvolal ministr financí v demisi Jan Fischer také tým zastupující Česko v soudních sporech se solárníky. Podle Šnábla tak stát zůstal zcela bez právní ochrany ve věci případných arbitráží ve věci fotovoltaiky.

„Když s někým vedete spor a chcete vyměnit právní zastoupení, tak chcete, aby know-how někomu předali, jinak to nejde dělat. V tuto chvíli efektivně zmizela znalost obrany a strategie České republiky,“ říká Šnábl v rozhovoru pro server Lidovky.cz

Lidovky.cz: Dozvěděl jste se důvody, proč jste byl odvolán?
Já ani nevím, že jsem odvolán. Dočetl jsem se to v novinách, nikdo o tom se mnou nemluvil. Svojí rezignaci jsem ale nabízel ministrovi (Fischerovi – pozn.red.), když nastoupil.

Lidovky.cz: Ministr Fischer v tiskovém prohlášení uvedl, že jste ani nepřišel na naplánované jednání...
Vůbec jsem nevěděl, že je dnes v deset hodin nějaká schůzka. Zavolali mi v 10:07, proč nejsem u ministra na schůzce – to už stihnout nejde. Neumím si to vysvětlit. Ještě včera (ve čtvrtek) jsem připravoval agendu na pondělí a ucházel se o termín u ministra. Byl jsem domluvený na schůzce v pondělí na půl druhou, aby podepsal nějaké dokumenty a žalobní odpovědi.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Ministr Fischer tvrdil, že žádné výrazné personální výměny už neplánuje. Překvapilo vás vaše odvolání?
Pro mě bylo hlavně obrovským překvapením, že jsem nebyl odvolaný jen já, ale i další tři právníci. Referentky Marie Talašová, Silvie Hošková a Markéta Filipová. Spojuje je jenom to, že dělali na solárních kauzách a na novele o solárním odvodu, která byla dnes přijata (čtěte více). Kompletně celý právní tým byl odvolán a v tuto chvíli ministerstvo financí zůstalo zcela bez právní ochrany ve věci fotovoltaiky. Kromě nich už solární kauzy nebo související legislativu nikdo jiný nedělá.

Lidovky.cz: V souvislosti s novým zákonem ale lze očekávat i arbitráže...
Ty části, které se týkaly prodloužení solárního odvodu, psaly právě tyto referentky a já. Když očekáváte nějaké právní spory, tak bych rozuměl tomu, že odvolá mě, ale proč odvolá lidi, kteří se vyznají ve 'střevech' toho zákona? Když s někým vedete spor a chcete vyměnit právní zastoupení, tak chcete, aby know-how někomu předali, jinak to nejde dělat. V tuto chvíli efektivně zmizela znalost obrany a strategie České republiky.

Lidovky.cz: Bylo vám vytýkáno také chování k podřízeným, které jste měl údajně šikanovat...
Je pravda, že mé nároky na podřízené byly extrémně vysoké. V posledním roce se do mého oddělení začali hlásit právníci, kteří všichni prošli praxí advokátních kanceláří v zahraničí. Koneckonců, paní Talašová pracovala pro King & Spalding ve věci Invesmart a připravovala výslech pana Bohuslava Sobotky (dlouholetý spor s vlastníkem Union banky, který stát vyhrál – pozn red.). Pracovala tehdy proti České republice. Tito lidé jsou zvyklí pracovat 12-14 hodin denně. Regulérní úředník vedle nich není schopný vydržet. Neměl jsem problém je vyměnit, protože přicházeli lidé ze zahraničí. Mé nároky odpovídaly tomu, že děláme prestižní oblast práva. Normálně se do státní správy nehlásí nikdo.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Také jste prý nebyl schopný doložit písemně své vysokoškolské vzdělání. Proč?
Nedoložil jsem na personálním řadu věcí, ale to neznamená, že jsem je nedoložil bývalému ministrovi (Kalouskovi – pozn. red.). Abych měl komfort toho, že nebudu říkat, s kým jsem venku studoval a co jsem kde dělal proto, aby někdo neřekl, že arbitr je ze stejné univerzity, nebo chodil na stejný kurz v Londýně. Ze stejných důvodů jsem svým podřízeným zakázal sociální sítě. Trval jsem na tom, že nesmějí být dohledatelní. Zastupují stát v mezinárodních sporech za miliardy a já trval na tom, aby o nás nešlo zjistit nikde nic. Když se podíváte, jak se podepisují, tak jsem na rozdíl od zvyklostí na ministerstvu doporučoval, ať nepíší tituly. Stejně jako v Anglii - to je standard práce.

Lidovky.cz: Ministr Fischer také kritizuje nákladné právní služby od externích kanceláří. Existuje podezření na transparentnost tendrů – řadu z nich vyhrává společnost Weil, Gotshal & Manges...
Vždy probíhá standardní výběrové řízení. Většinu zakázek ale dostává malá skupina firem, protože je vysoká kvalifikace. Pět firem vyhrává 80-90 procent zakázek na právní služby prostě proto, že kvalifikační filtr je tak silný, že neumožňuje průnik malé firmě. Také jsme nic neprohráli. Tu samou věc kontrolovalo NKÚ před rokem – bez výhrad. Navíc, u některých arbitráží Česko jako první respondent dosáhlo toho, že jsou nám náklady hrazeny druhou stranou.

Prohlášení ministra financí v demisi Jana Fischera

Bývalý ministr financí Jan Fischer s expremiérem Jiřím Rusnokem

Nový ministr financí Jan Fischer

  • Pan Šnábl ve čtvrtek dohodl s ředitelkou kabinetu paní Kramaříkovou termín schůzky s ministrem na pátek 10hod. U tohoto konferenčního telefonátu byli další dva svědci, kteří potvrdí tuto dohodu. Tedy pan Šnábl bez omluvy se na dohodnutou schůzku s ministrem  nedostavil. V cca 10.30 sekretariát ministra obdržel SMS pana Šnábla, kde se uvádí: „Také dobrý den, já jsem na jednání ve Vídni. O schůzce u pana ministra jsem vůbec nevěděl. RS.„ Bez informování nadřízené náměstkyně a bez schválení služební cesty (viz interní směrnice o zahraničních cestách) odcestoval do zahraničí.
  • Důvodem schůzky mezi ministrem Janem Fischerem a Radkem Šnáblem nebylo pouze jeho odvolání, ale předně  to, že oddělení pana Šnábla reagovalo po šesti měsících od doručení výzev od advokátů zatupující subjekty podnikající v solar byznysu. Tedy skoro 6 měsíců panu Šnáblovi trvalo reagovat na výzvy advokátů, kteří požadovali po státu skoro 250 milionů Kč.
  • Nikdo z oddělení arbitráží nebyl propuštěn, opět to je lživé tvrzení. Tři zaměstnankyně oddělení, u kterých je možné, že by mohly mařit interní šetření, jsou do konce měsíce z důvodu překážky na straně zaměstnavatele doma. Zbylí zaměstnanci oddělení dále pracují na všech případech a toto opatření se žádném případě nedotkne průběhu a výsledku soudních sporů vedenou s Českou republikou.
  • Možné ohrožení výsledků soudních sporů proti České republice není jen v minulosti pana Šnábla, tedy v  jeho pravomocném odsouzení ve věci daňového podvodu, ale také jeho odborná nezpůsobilost na funkci vedoucího oddělení, respektive neukončené vysokoškolské vzdělání, jazykové zkoušky. Do dnešního dne na za celou dobu jeho působení nedodal potvrzení o vzdělání na VŠE. Dále pak netransparentnost výběru dodavatelů, tedy právních kanceláří a v neposlední řadě jeho manažerské chování ke svým podřízeným, viz stížnost jeho pořízených na personálním oddělení z tohoto týdne. Pan Šnábl je nebezpečná třaskavina.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!