Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Snaha o kompromis? Stát chce daň z příjmů solárníků jen na tři roky

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Stát se pokouší o kompromis s provozovateli solárních elektráren, daň z jejich příjmů chce zatím uzákonit jen na tři roky. Vláda vepsala tento návrh do novely zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. Co bude po roce 2013, se ale zatím neví.

Uvedly to Hospodářské noviny (HN). Prezident České průmyslové fotovoltaické asociace František Smolka však míní, že tříleté zdanění problém řeší jen zčásti. Banky, u kterých mají solární investoři úvěry, budou podle něj i tak zdanění vnímat negativně.

"Největší nápor na splácení je totiž v prvních třech letech," řekl dnes ČTK Smolka. Za první tři roky se podle Smolky platí nejvyšší částky z úvěrů a přispívá se do různých fondů.

V letech 2011 až 2013 by provozovatelé fotovoltaických elektráren měli na 26procentní srážkové dani zaplatit kolem 15 miliard korun.

"Jde o kompromis, aby se banky nevyděsily a dokázaly si s investory vyjednat nové splátky," řekl HN zpravodaj návrhu a šéf hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD). Po třech letech přijde buď prodloužení daně, nebo zdražení elektřiny nebo prohloubení deficitu státního rozpočtu.

Vláda chce zdaněním solárních elektráren omezit zdražení elektřiny v příštím roce. Pomůže si také přijmy z prodeje emisních povolenek či poplatkem za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.