3. listopadu 2010 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Snaha o kompromis? Stát chce daň z příjmů solárníků jen na tři roky

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Stát se pokouší o kompromis s provozovateli solárních elektráren, daň z jejich příjmů chce zatím uzákonit jen na tři roky. Vláda vepsala tento návrh do novely zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. Co bude po roce 2013, se ale zatím neví.

Uvedly to Hospodářské noviny (HN). Prezident České průmyslové fotovoltaické asociace František Smolka však míní, že tříleté zdanění problém řeší jen zčásti. Banky, u kterých mají solární investoři úvěry, budou podle něj i tak zdanění vnímat negativně.

"Největší nápor na splácení je totiž v prvních třech letech," řekl dnes ČTK Smolka. Za první tři roky se podle Smolky platí nejvyšší částky z úvěrů a přispívá se do různých fondů.

V letech 2011 až 2013 by provozovatelé fotovoltaických elektráren měli na 26procentní srážkové dani zaplatit kolem 15 miliard korun.

"Jde o kompromis, aby se banky nevyděsily a dokázaly si s investory vyjednat nové splátky," řekl HN zpravodaj návrhu a šéf hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD). Po třech letech přijde buď prodloužení daně, nebo zdražení elektřiny nebo prohloubení deficitu státního rozpočtu.

Vláda chce zdaněním solárních elektráren omezit zdražení elektřiny v příštím roce. Pomůže si také přijmy z prodeje emisních povolenek či poplatkem za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu.

Lidovky.cz, ČTK