15. září 2015 21:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sněmovna dala šanci kontroverznímu návrhu na další podporu biopaliv

Podpora biopaliv způsobila, že se v Česku výrazně rozšířily osevní plochy řepky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpora biopaliv způsobila, že se v Česku výrazně rozšířily osevní plochy řepky. | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna v úterý v prvním čtení nakonec podpořila vládní návrh, který umožňuje další daňové zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv. Poslanci o návrhu jednali od dubna, debatu už šestkrát přerušili. Předchozí projednávání provázela kritika pravicové opozice na adresu ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše kvůli údajnému střetu zájmů. Babiš vlastní skupinu Agrofert, která patří mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv.

Předloha obsahuje i zpřísnění podmínek pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot, v určité míře budou muset být nově v každém litru. Na toto právě kritici návrhu upozorňují a říkají, že to povede k vyšší výrobě biopaliv.

Návrh mimo jiné zachovává podporu vysokoprocentních biopaliv a nově u nich zavádí minimální daň, která dosud nebyla. V současné době jsou daňová zvýhodnění poskytována na základě programu, který ale skončil už k 30. červnu. Česko se tak v současné době nachází v režimu nedovolené podpory. Vláda už loni schválila program podpory biopaliv, který má trvat až do roku 2020, a z něj vychází projednávaná novela zákona.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý potvrdil, že Evropská komise program další podpory biopaliv už v srpnu schválila. Řekl však, že sazby spotřební daně budou na základě dohody s komisí od počátku roku 2016 do poloviny roku 2017 vyšší, než předpokládá vládou předložená novela.

„Vzhledem k tomu, že od 1. července letošního roku jsme v režimu nedovolené podpory, jsme se s komisí dohodli tak, aby Česká republika nemusela za tento půlrok platit sankce, a v příštím roce a půl tuto překompenzaci, kterou vyplatíme distributorům pohonných hmot, promítneme do zvýšení sazeb,“ řekl Jurečka. Evropská komise by tak neměla Českou republiku za nedovolenou podporu trestat.

Zvýšení sazeb proti návrhu pak někdo doplní v druhém čtení zákona. Například pro pohonnou hmotu FAME B100 by měla od příštího roku platit sazba 4,59 Kč/litr, zatímco vláda původně navrhla jen 1,80 Kč/litr. Po skončení přechodného období, tedy od 1. července 2017 by měla klesnout na 2,19 Kč/litr.

Koalice se dohodla na přesunech v rozpočtu ve výši 5 miliard

  • Předsedové koaličních stran se na úterním večerním jednání dohodli na restrukturalizaci rozpočtu ve výši pěti miliard korun.
  • Kolem 400 milionů korun navíc na investice do nemocnic má dostat ministerstvo zdravotnictví-
  • Asi o 100 milionů se navýší také rozpočet ministerstva pro místní rozvoj.
  • Resort vnitra podle Babiše dostane dalších 400 milionů korun.
  • S ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) chce šéf státní kasy ještě dořešit částku, která by do rozpočtu mohla jít z Lesů ČR.
  • Plánovaný schodek rozpočtu ve výši 70 miliard korun se nemění.
  • Odpovědi na otázku, kde se pět milard navíc našlo, se Sobotka vyhnul s odkazem na experty ministerstva financí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz