10. prosince 2014 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, schodek má být 100 miliard

Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Vláda Bohuslava Sobotky prosadila ve sněmovně svůj první státní rozpočet. Poslanci ho schválili se schodkem rovných 100 miliard korun, což je proti letošnímu schválenému deficitu o 12 miliard méně. Schválený rozpočet dostane k podpisu prezident republiky.

Poslanci přidali 450 milionů korun na sociální služby, většinu ostatních pozměňovacích návrhů na přesuny peněz zamítli. Pro rozpočet hlasovalo 106 poslanců, 48 jich bylo proti.

Hlasovala pro něj celá vládní koalice, opozice byla proti kromě KSČM, která se zdržela. Z opozičních poslanců hlasoval pro rozpočet pouze Jaroslav Holík z klubu Úsvitu.

ČTĚTE TAKÉ:

Sněmovna schválila návrh předsedy klubu ČSSD Romana Sklenáka a přidala 250 milionů korun na nové sociální pracovníky v obcích. Stejně tak Sněmovna schválila návrh Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) na přesun 200 milionů korun z dávek státní sociální podpory na investice v sociálních službách.

Poslanci také přidali šest milionů korun na řešení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu nebo 1,7 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu.

Neprošel například návrh na přesun jedné miliardy korun do sportu, na přesun 400 milionů korun na obnovu kulturních památek nebo přidání více než 44 milionů korun na hudební festivaly.

Příjmy rozpočtu se mají proti letošnímu schválenému rozpočtu zvýšit z 1,099 na 1,119 bilionu Kč a výdaje z 1,211 na 1,219 bilionu korun. Schodek rozpočtu mají pokrýt především státní dluhopisy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz