9. března 2016 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sněmovna schválila zákon o veřejných zakázkách. Je prokorupční, tvrdí TOP 09

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Sněmovna schválila návrh nového zákona o zadávání veřejných zakázek. Zadavatelům umožní mimo jiné vyloučit nespolehlivé uchazeče. Dostanou více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset soutěžit výhradně na nejnižší cenu. Vítězné firmy budou muset odkrývat své skutečné vlastníky. Podle TOP 09 je zákon prokorupční.

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který schválila sněmovna, je podle opoziční TOP 09 prokorupční. Umožní vládě vynakládat více peněz bez kontroly, řekli novinářům zástupci klubu TOP 09 a Starostů. „Zákon v této podobě vrací systém hluboko do 90. let a zcela záměrně rozšiřuje korupční prostředí,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vyšší limity pro povinné soutěže

Hlasování sněmovny

Pro zákon ve středu hlasovali hlavně poslanci vládní koalice, podpořili ho i někteří komunisté a nezařazení poslanci. Opoziční kluby ODS, TOP 09 a Starostů a většina Úsvitu byly proti.

Zástupci TOP 09 upozorňují na to, že zákon podle nich zvýší limity pro povinné soutěže u stavebních prací z milionu na šest milionů korun, u služeb z jednoho na dva miliony a umožní zvýšit cenu zakázky takzvanými dodatečnými pracemi až o polovinu místo nynější pětiny. Veřejnost podle poslance za TOP 09 Jana Farského (STAN) ztratí kontrolu nad polovinou státních útrat, jde o více než 300 miliard korun.

Nynější kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL zadal zhruba za dva roky působení zakázky bez soutěže, takzvaně z ruky, v objemu 55 miliard korun, upozornil poslanec TOP 09 Martin Plíšek. „Nový zákon jí v takto neprůhledných praktikách ještě víc pomůže,“ řekl.

ČTK