31. března 2009 17:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sněmovna zakázala privatizaci letiště

Letiště Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA ČSSD v prvním kole sněmovního projednávání uspěla s návrhem zákona, kterým chce vládě zabránit v privatizaci Letiště Praha. Vládním poslancům se dnes nepodařilo normu zamítnout. Sociálním demokratům pomohli nejen komunisté, ale i bývalé členky Strany zelených. Premiér Topolánek označil již dříve návrh ČSSD za "bolševický".

Sněmovna o projednávání zákona rozhodla i přes ujištění ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL), že současný kabinet už letiště privatizovat nebude. Sociální demokraté chtějí uzákonit, aby letiště zůstalo v rukou státu. Přistoupit by byli ochotni nanejvýš na to, aby letiště získaly firmy, jejichž je stát stoprocentním vlastníkem.

"Bolševický návrh"
Vláda před dvěma týdny návrh zákona zakázující privatizaci letiště odmítla. "Je to takový bolševický návrh, který významným způsobem přesouvá pravomoci dané ústavou exekutivě na parlament. Pokládám tento typ návrhů za opravdu destrukci uspořádání, kterého tady po listopadu 1989 vzniklo," uvedl k návrhu premiér Mirek Topolánek.

Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila odstupující vláda Mirka Topolánka (ODS) počátkem loňského června. Soutěž ale zatím nebyla vypsána a současné vládě se už asi ani nepodaří stanovit její podmínky.

Prodej rozjel Sobotka, teď otočil
Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Bohuslava Sobotky, který zákon k Letišti Praha předložil, hrozí v případě prodeje letiště "vážné bezpečnostní riziko". "Hlavním účelem je zastavit privatizaci letiště," řekl ČTK již dříve Sobotka.

Podle premiéra v roce 2003 Sobotka překládal jako ministr financí vládě návrh Letiště privatizovat. "Když si přečtete argumentaci Sobotky z roku 2003, je to jako bych mluvil já," dodal premiér.

"Jedná se o návrh, který jde proti ustanovení vlády i programovému prohlášení a proto vládu s normou nesouhlasila," uvedl k návrhu sociálních demokratů Svoboda.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!