Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sobotka: Elektronické pokladny by mohly fungovat od roku 2017

Bohuslav Sobotka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Nejbližší možný termín zavedení elektronické evidence tržeb je 1. leden roku 2017, řekl dnes v České televizi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Je ovšem potřeba, aby ministerstvo financí v průběhu letošního roku prosadilo potřebou legislativu. Sobotka chce také po vzoru Slovenska vytvořit specializovanou jednotku, která se zaměří na odhalování nejzávažnějších případů daňové kriminality. Fungovat by mohla už od příštího roku.

Sobotka předpokládá, že některé zákony, které pomohou zlepšit výběr daní, začnou platit již od ledna 2015. Patří mezi ně například zákon o prokazování původu majetku nebo snížení limitu pro hotovostní platby. "Větší dopady ale očekávám až po zavedení elektronické evidence plateb, čili jakési nové generace registračních pokladen," řekl premiér.

Nejbližší reálný technický termín postupného náběhu tohoto online propojení mezi místem platby a ministerstvem financí je podle Sobotky začátek roku 2017. V příštím roce se tak podle Sobotky může zlepšit výběr daní řádově o miliardy, po zlepšení evidence tržeb v roce 2017 to pak mohou být až desítky miliard korun.

Centrální uložiště na ministerstvu

Stát podle premiéra počítá s tím, že transakce ze všech pokladních terminálů by se zapisovaly do centrálního úložiště dat právě na ministerstvu financí; to by byl modernější systém než na sousedním Slovensku, kde jsou údaje o tržbách ukládány pouze do paměti každé registrační pokladny.

Premiér se na své středeční schůzce se slovenským ministrem financí Peterem Kažimírem v Bratislavě inspiroval také tamním speciálním útvarem Kobra, jenž je složen z členů policie a daňové správy a odhaluje závažné případy daňové kriminality. Chce ho vytvořit i v ČR. "Bude to vyžadovat spolupráci policie, daňové správy, celní správy a finančně-analytického útvaru. Organizačně je potřeba to zvládnout letos, aby mohl od 1. ledna fungovat v terénu," uvedl premiér.

Účtenková loterie

Už ve středu Sobotka řekl, že by stát elektronickou registraci tržeb rád doplnil také o účtenkovou loterii, která formou hry vtahuje spotřebitele do laické pomoci státu při kontrole účtenek a při boji s daňovými úniky.

Pokud by byla opatření proti daňovým únikům efektivní, Sobotka ve středu připustil, že by koncem volebního období mohla klesnout snížená sazba DPH. Ta v současnosti činí 15 procent. Zároveň chce koalice prosadit nižší DPH na léky, knihy, dětské pleny a výživu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...