Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sobotka: Koalice je dohodnutá na rozpočtu, deficit je realistický

Andrej Babiš (vlevo) a Bohuslav Sobotka během jednání v Poslanecké sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš (vlevo) a Bohuslav Sobotka během jednání v Poslanecké sněmovně. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Vládní koalice je dohodnutá na podpoře státního rozpočtu a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává jeho schválení. Premiér to řekl ve středu před jednáním Sněmovny s tím, že deficit zlepšuje sociální soudržnost. Podle Babiše se daří snižovat deficit díky lepšímu výběru daní než v minulosti.

Navržený deficit 60 miliard Kč je podle něj realistický, protože letošní očekávaný přebytek je důsledek čerpání peněz z Evropské unie, což se příští rok nebude opakovat.

Koaliční strany se podle Sobotky dohodly na tom, že při konečném schvalování rozpočtu podpoří jen ty pozměňovací návrhy na rozdělení finančních prostředků, na nichž se shodl rozpočtový výbor Sněmovny. Jen ve výjimečných případech budou hlasovat i pro návrhy jednotlivých poslanců, které zazněly ve druhém čtení zákona.

Sobotka odmítl výtky opozice, že v době hospodářského růstu je navrhovaný deficit příliš vysoký. „Cílem naší hospodářské politiky není jenom snižování schodku státního rozpočtu, ale soustředíme se taky na to, abychom snižovali nezaměstnanost, abychom zvyšovali životní úroveň občanů a abychom podporovali hospodářský růst v naší zemi,“ řekl Sobotka.

Nebylo by podle něj realistické navrhovat vyrovnaný rozpočet, i když letos pravděpodobně stát bude hospodařit s přebytkem. „Je důležité si uvědomit, že ten letošní přebytek bude dán masivním čerpáním prostředků z Evropské unie,“ řekl. „V příštím roce už takto masivní příliv prostředků z Evropské unie nebude,“ upozornil.

Podle premiéra má navržený rozpočet silnou sociální dimenzi. „Rozpočet přispívá ke zlepšení sociální situace celé řady občanů a zvyšuje sociální standardy, přispívá i k sociální soudržnosti společnosti,“ řekl Sobotka. Poukázal přitom na valorizaci penzí a na zvýšení platů ve veřejné sféře.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) před jednáním Sněmovny obhajoval navržený deficit státního rozpočtu na příští rok ve výši 60 miliard korun. Podle něj je podstatné, že se od začátku funkčního období vlády daří deficit postupně snižovat, stejně jako státní dluh. Odmítl také výtky opozice, že je v rozpočtu málo investic.

Podle Babiše se daří snižovat deficit díky lepšímu výběru daní než v minulosti. O vybrané peníze se kabinet podle něj dělí s občany, když například zvyšuje důchody či platy učitelů a v příštím roce chce v rámci změny rozpočtového určení daní přidat i peníze obcím.

Babiš odmítl, že by očekávané příjmy rozpočtu na příští rok byly podhodnocené, když se očekává ekonomický růst a letos by mělo hospodaření státu skončit jako vyrovnané nebo přebytkové. Podle něj je zodpovědné počítat s deficitem, protože není jasné, kolik peněz Česko získá z fondů Evropské unie. Podstatný pak podle něj bude konečný výsledek hospodaření.

Vicepremiér také nesouhlasí s výtkami opozice, že by v navrženém rozpočtu bylo málo investičních výdajů. Podle něj se plánují investice do dopravní infrastruktury i do regionálního školství, stejně jako zvýšení výdajů na vědu a výzkum.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.