Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nebezpečí? Sobotka lobbuje za čínské peníze, některé investice mohou být kvůli politickým zájmům

Do rukou čínských investorů se přesouvá fotbalová Slavia, aerolinky i paláce v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do rukou čínských investorů se přesouvá fotbalová Slavia, aerolinky i paláce v... | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA/PEKING Další investice a spolupráce jsou motorem současné čínské mise Bohuslava Sobotky. Cestu českého premiéra a podnikatelů provází entuziasmus z nedávno uzavřených obchodů: fotbalové Slavie, dopravce Travel Service či Pivovarů Lobkowicz. Nemůže být ale rostoucí vliv Číny pro Česko rizikem?

Experti se shodují na tom, že další čínské peníze přitečou, a Sobotkova cesta je kvůli tomu velmi důležitá. Na české ekonomice se tyto investice můžou významně podepsat. V dobrém i zlém.

Zajímavě vykládá aktuální vlnu čínských investic hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Tvrdí, že ani tak neukazují sílu asijské země, jsou podle něj spíše důsledkem určitých problémů tamního hospodářství.

„Čínské podniky přetékají hotovostí, ale ve zpomalující a přeinvestované ekonomice nemají dostatek dobrých příležitostí. Vydávají se proto čím dál častěji na lov do zahraničí. Zatímco v zemích třetího světa skupují už delší dobu hlavně strategické zdroje surovin, v Evropě a Americe jsou na lovu relativně krátce. Zajímá je zejména technologické know-how,” vypočítává Jan Bureš.

Takové investice podle jeho názoru nemusí být pro Česko přínosné. Číňané nestaví takzvaně na zelené louce, ale kupují už „hotové” podniky. V podstatě tak nevytvářejí nová pracovní místa. Podle Bureše může časem dokonce dojít k odlivu výzkumných částí firem a některých specializovaných profesí blíže k mateřským podnikům v Číně. To se ale zatím naštěstí neděje.

Historie velkých čínských investic v Česku je relativně krátká a spjatá hlavně s podnikatelskou skupinou CEFC či zavedením pravidelné letecké linky do Pekingu. Číňané zatím vstoupili například do fotbalové Slavie (kterou pomohli vytáhnout z dluhů) či do vydavatelského domu Empresa Media.

Měli zájem i o nemovistosti v centru Prahy: bývalou budovu Živnobanky či Martinický palác na Hradčanském náměstí.

Bohuslav Sobotka vystoupil v Šanghaji na podnikatelském semináři Česko-čínské...

Bohuslav Sobotka vystoupil v Šanghaji na podnikatelském semináři Česko-čínské podnikatelské fórum - Šanghaj 2015.

Také hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozorňuje na to, že rostoucí vliv této asijské země může Česko těšit i tížit zároveň. Pozitivní je podle něj možnost, že by se z Česka mohlo stát centrum čínských investic pro Evropu. O tom v minulosti mluvil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Rizikem je nevyzpytatelnost čínských záměrů a možnost, že za některými investicemi stojí politické, nikoliv ekonomické zájmy. Vláda by proto měla pečlivě zvažovat, do kterých oblastí čínský kapitál pustí a kde začíná pro Česko bezpečnostní riziko,” varuje Pavel Sobíšek.

Více než slušnost

Ekonomové ale zároveň přílišné obavy brzdí. Nedávná investiční smršť byla sice výrazná, nicméně do té doby u nás Číňané zase tolik neutráceli, a proto tyto obchody více vynikly. Dá se očekávat, že další investice brzy přijdou – ty by ostatně měla podpořit i současná mise Bohuslava Sobotky.

Je známo, že v případě Číny nejsou podobné cesty jen výrazem slušnosti, ale představují v uzavírání obchodů výraznou roli.

„Vzhledem k tomu, že Čína je specifická země, kde vláda hraje v ekonomice výraznější roli v ekonomice než v Německu či USA, má tato diplomacie svůj význam. Může pomoci prohloubit obchodní vztahy a zvýšit investiční aktivitu,” předpokládá ekonom David Marek z poradenské společnosti Deloitte.

Česko podle něj není jedinou zemí, která se v tomto směru v poslední době snaží více. Podobně postupuje například také Velká Británie.

Určitou novinkou v českém obchodním přístupu k Číně bylo prohlášení premiéra Sobotky, že v rámci návštěvy promluví také o porušování lidských práv, k němuž v Číně dochází.

Ekonom ČSOB Martin Kupka je ale v této otázce skeptický.

„V ideálním případě bude výsledkem návštěvy velký ekonomický přínos dosažený bez hodnotového kompromisu, v nejhorším případě politická ostuda i hospodářský prodělek. Osobně tipuji něco mezi: skromně pozitivní ekonomický výsledek, dosažený za cenu mlčení k tématům, která by evropský politik neměl přecházet bez povšimnutí,” glosuje Kupka.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!