Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sociální ráj se otřese, Francouzi půjdou do důchodu 'až' v 62 letech

Francouzská revoluce v roce 1789. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská revoluce v roce 1789. | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Francouzská vláda chce zvýšit věk pro odchod do důchodu z 60 na 62 let, a to do roku 2018. Jde o hlavní opatření penzijní reformy, kterou dnes kabinet premiéra Francoise Fillona představil.

"Zachránit náš důchodový systém je imperativ," prohlásil ministr práce Eric Woerth, který dnes o plánu penzijní reformy informoval.

Čtěte více:


"Pracovat déle je nezbytné. Učinili to již naši evropští partneři. Není
možné zůstávat mimo tuto tendenci," zdůraznil. "Naším cílem je rovnováha. Znamená to počínaje rokem 2018 nulový deficit," dodal.

Deficit důchodového sytému se v posledních dvou letech ztrojnásobil kvůli krizi, uvedla nezávislá instituce COR. Nyní činí 32 miliard eur (830 miliard Kč) a hrozí, že v roce 2020 dosáhne 45 miliard eur (1,2 bilionu Kč).

Odbory a zaměstnavatelé nyní budou mít tři dny na to, aby k reformě podali své připomínky. Poté bude návrh zákona dopracován a 13. července předložen vládě a v září parlamentu, ve kterém má vládní pravice jasnou většinu.

Podle místních komentářů se zatím těžko myslitelná změna důchodového systému nakonec v zemi nesetká s velkým odporem a projde. Reformu kritizují levicová opozice a odbory, které již vyhlásily na 24. června protestní generální stávku.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?