2. června 2009 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Soud dal za pravdu Dětem Země, dálnice D11 je černá stavba

Obyvatelé Nového Města u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku zablokovali neustálým přecházením přes přechod pro chodce silnici na protest kvůli nedokončené dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé Nového Města u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku zablokovali neustálým přecházením přes přechod pro chodce silnici na protest kvůli nedokončené dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Část provozovaného úseku dálnice D11 v úseku Osičky - Libišany je od konce května podle ekologické organizace Děti Země černou stavbou a ministerstvo dopravy by mělo zahájit řízení o jejím odstranění. Městský soud v Praze uznal žalobu jednoho z místních občanů z jara 2006 a zrušil stavební povolení, informoval dnes Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země.

V rozsudku podle Dětí Země stojí, že bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský při zamítnutí rozkladu odvolatele porušil jeho právo vyjádřit se k podkladům a nevycházel ze skutečného stavu věci. "Ministerstvu se opět nevyplatila arogance vůči účastníkům stavebních řízení, neboť z vlastních zkušeností víme, ze námitky občanů a jejich sdružení se až na výjimky zamítají," uvedl Patrik. Podle Dětí Země soud v rozsudku uznal, že v územním řízení ještě nelze přesně znát výškové a šířkové údaje o D11 a námitky majitele pozemku o sdělení, jaké jsou možnosti snížit její násep byla oprávněné.

"Rozsudek je cenný hlavně v tom, že podle soudu žádné procesní chyby úředníků se nepromíjejí, neboť jde o závažné porušení základních práv účastníků řízení," uvedl Patrik. Podle něj Děti Země letos samostatně nebo jako účastníci řízení vyhráli již šest soudních sporů o různé dopravní stavby, prohráli jen jeden.

Výstavbu prodlužují už teď spory o pozemky

Dálnice D11 z Poděbrad do Hradce Králové nyní končí kvůli nehodě o pozemky s farmářkou Ludmilou Havránkovou několik kilometrů před Hradcem Králové.Topolánkova vláda loni na podzim doporučila směnit deset hektarů stavební půdy farmářky Havránkové za 253 hektarů zemědělské půdy v držení státu. Směna, která se měla uskutečnit v režii ministerstva zemědělství a Pozemkového fondu, dosud nebyla naplněna.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka v pátek prohlásil, že vláda by měla zrušit chystanou směnu pozemků pro dálnici D11 k Hradci Králové s farmářkou a získání pozemků by podle něj místo ministerstva zemědělství mělo opět řešit ministerstvo dopravy. To by pak postupovalo standardní cestou, jejíž součástí by mohlo být i vyvlastnění pozemků farmářky.

ČTK