Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Soud se zastal ČEZu: Rakušané o Temelínu rozhodovat nebudou

Odpůrci Temelína blokují většinou hranic s Rakouskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci Temelína blokují většinou hranic s Rakouskem. | foto: ČTK

PRAHA Rakouské soudy nemohou rozhodovat o osudu jaderné elektrárny Temelín. Rozhodl o tom dnes Evropský soudní dvůr v Lucemburku, který je nejvyšším soudem v EU. Evropský soud rozhodl, že rakouské tribunály musí české normy uznat, a případné rozsudky proti ČEZ, které rakouské soudy vynesly či vynesou, jsou neplatné.

Případ se týká žaloby regionu Horní Rakousy na energetickou společnost ČEZ kvůli údajně škodlivým vlivům Temelína. Podle evropského soudu však rakouský region českou firmu žalovat nemůže.

Spolková země Horní Rakousy, která sousedí s jižními Čechami, je vlastníkem pozemků, na nichž sídlí zemědělská škola, přičemž objekt se nachází jen 60 kilometrů od Temelína.

Podle zástupců regionu však radioaktivita způsobovaná provozem elektrárny narušuje zemědělskou činnost na pozemcích v okolí školy. Rakušané tak požádali rakouský soud, aby energetické společnosti ČEZ nařídil, aby přestala "znečišťovat" jejich okolí nebo zastavila její provoz, pokud prý nebude schopná elektrárnu uvést do stavu, který splňuje platné technické normy.

Rakouský soud se však obrátil na Evropský soudní dvůr, aby zjistil, zda musí uznat povolení k provozu, které Temelín získal od českých úřadů. Nejvyšší soud EU v dnešním verdiktu zároveň připomněl, že bezpečnost české elektrárny byla několikrát zkoumána při vstupu ČR do EU v roce 2004.

Temelín tak splňuje základní standardy ochrany zdraví obyvatelstva a dodržuje předepsané limity. Rozsudek z Lucemburku v podstatě znamená, že jaderná elektrárna Temelín je v Rakousku jen stěží žalovatelná. Názor Evropského soudního dvora je totiž závazný pro všechny vnitrostátní soudy členských zemí EU, které musí rozhodnout v souladu s jeho vyjádřením.

O co Rakušanům šlo?
V žalobě šlo o to, zda musí rakouské soudy uznávat povolení českých úřadů pro provoz této elektrárny, kterou vlastní zmiňovaná česká polostátní firma.

Soud v podstatě rozhodoval o tom, zda může rakouský soud rozhodovat o české společnosti za aktivity, které vyvíjí v Česku.

Podle dubnového názoru generálního advokáta, jehož stanoviskem se v naprosté většině případů soud řídí, nemohou rakouské soudy rozhodující o Temelínu brát v potaz jen domácí zájmy. Musí podle něj zvážit přínosy, které má tato elektrárna v České republice.

Evropský soud rozhodl, že rakouské tribunály musí povolení uznat,
a případné rozsudky proti ČEZ, které rakouské soudy
vynesly či vynesou, jsou neplatné. Česká společnost je tak podle rakouského práva zodpovědná pouze za aktuální škodu, kterou by někomu způsobila.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT V OBORU DOPRAVNÍ STAVBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč