30. srpna 2014 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Soud zablokoval Argentině splátku dluhu, země se odvolá

Argentinský ministr hospodářských věcí Axel Kicillof. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentinský ministr hospodářských věcí Axel Kicillof. | foto: Reuters

NEW YORK Argentina se odvolá proti rozhodnutí amerického soudu, který prohlásil za nelegální splátku 539 milionů USD (11,4 miliardy Kč) majitelům restrukturalizovaných dluhopisů z peněz uložených u americké banky Bank of New York Mellon Corp. (BNY Mellon).

 Argentina se rovněž hodlá odvolat proti nařízení amerického soudce Thomase Griesy, kterým soudně zakázal splátky dolarových dluhopisů vydaných podle argentinského práva.

K TÉMATU:

BNY Mellon působí jako finanční zprostředkovatel mezi Buenos Aires a jeho věřiteli. V červnu uposlechla rozhodnutí amerického soudu a zablokovala splátku dluhu, který byl zrestrukturalizován po bankrotu Argentiny v roce 2002. Sehrála tak významnou roli ve sporu, který Argentinu v červenci dostal do druhé platební neschopnosti za 13 let.

Argentina prý nemůže platbu provést

Argentina tento týden zrušila BNY Mellon povolení k provozování činnosti v zemi. Podle šéfa argentinské vlády Jorgeho Capitaniche finanční dům neplnil povinnosti coby správce některých argentinských vládních dluhopisů a centrální banka zrušila povolení BNY "pro zastoupení v Argentině".

Argentina podle amerického soudu nemůže platbu provést, dokud se nedohodne na podmínkách plateb se skupinou amerických hedgeových fondů, které podmínky restrukturalizace odmítly a požadují úhrady splátek v plné výši. Země nyní plánuje, že BNY Mellon coby správce nahradí argentinskou státní bankou Banco de la Nación, na kterou se nebude vztahovat pravomoc amerických soudů. Podle amerického soudu je tento plán nezákonný.

Lidovky.cz, ČTK