25. června 2017 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Soud zamítl žádost společnosti imAGE Alpha. Po státu chtěla 14 miliard

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Soud dal za pravdu zástupcům Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a zamítl žádost společnosti imAGE Aplha, která po státu požadovala přes 14 miliard korun včetně úroků z prodlení. Firma tvrdila, že byla poškozena v kauze bývalé Investiční a poštovní banky (IPB).

Historie případu se táhne už do roku 2003. Společnost imAGE Alpha v době pádu IPB dlužila bance více než 11 miliard korun. Tyto dluhy poté přešly jako nesplacené do České konsolidační agentury a byly zaplaceny ze státních peněz. Následně soud uložil společnosti imAGE Alpha zaplatit Ministerstvu financí částku odpovídající hodnotě těchto úvěrů .

Současnou žalobou podanou proti státu se imAGE Alpha (respektive její insolvenční správce) domáhal vrácení částky, kterou byla povinna za úvěry zaplatit. Obvodní soud pro Prahu 1 však v souladu s názorem a návrhem ÚZSVM žalobu zamítl.

„Je to velmi dobrá zpráva. Kolegové z ÚZSVM odvrátili pohromu a zachránili daňovým poplatníkům přes 14 miliard korun. Ochrana státní kasy je pro nás na prvním místě, proto si velicevážím úspěchů právníků ÚZSVM v těchto mnohamiliardových soudních sporech,“ oceňuje ministr financí Ivan Pilný.

ÚZSVM zastupuje stát před soudy, rozhodčími orgány, správními úřady a jinými orgány ve věcech týkajících se majetku státu. V loňském roce ÚZSVM uhájil státu 354 miliard korun a k 31. prosinci 2016 vedl 10 093 právních jednání. Nejčastěji v soudních sporech zastupuje Státní pozemkový úřad, Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo financí.

Lidovky.cz