Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Soud zamítl žádost společnosti imAGE Alpha. Po státu chtěla 14 miliard

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Soud dal za pravdu zástupcům Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a zamítl žádost společnosti imAGE Aplha, která po státu požadovala přes 14 miliard korun včetně úroků z prodlení. Firma tvrdila, že byla poškozena v kauze bývalé Investiční a poštovní banky (IPB).

Historie případu se táhne už do roku 2003. Společnost imAGE Alpha v době pádu IPB dlužila bance více než 11 miliard korun. Tyto dluhy poté přešly jako nesplacené do České konsolidační agentury a byly zaplaceny ze státních peněz. Následně soud uložil společnosti imAGE Alpha zaplatit Ministerstvu financí částku odpovídající hodnotě těchto úvěrů .

Současnou žalobou podanou proti státu se imAGE Alpha (respektive její insolvenční správce) domáhal vrácení částky, kterou byla povinna za úvěry zaplatit. Obvodní soud pro Prahu 1 však v souladu s názorem a návrhem ÚZSVM žalobu zamítl.

„Je to velmi dobrá zpráva. Kolegové z ÚZSVM odvrátili pohromu a zachránili daňovým poplatníkům přes 14 miliard korun. Ochrana státní kasy je pro nás na prvním místě, proto si velicevážím úspěchů právníků ÚZSVM v těchto mnohamiliardových soudních sporech,“ oceňuje ministr financí Ivan Pilný.

ÚZSVM zastupuje stát před soudy, rozhodčími orgány, správními úřady a jinými orgány ve věcech týkajících se majetku státu. V loňském roce ÚZSVM uhájil státu 354 miliard korun a k 31. prosinci 2016 vedl 10 093 právních jednání. Nejčastěji v soudních sporech zastupuje Státní pozemkový úřad, Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo financí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Eidam (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Eidam (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Eidam (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!