4. července 2016 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Španělsko a Portugalsko čekají pokuty za rozpočty. Udržíme věrohodnost, zní z EU

Evropská komise (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská komise (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Evropský komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger požaduje, aby Evropská komise dala Španělsku a Portugalsku pokutu za to, že loni nedodržely rozpočtová pravidla osmadvacítky.

Oettingera v pondělí citoval deník Bild. Podle eurokomisaře je to jediný způsob, jak si Komise může udržet věrohodnost pokud jde o dodržování rozpočtových závazků.

Podobně se už dříve vyjádřil také místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. O případných finančních sankcích, k nimž se dosud Komise nikdy neodhodlala, by komisaři mohli rozhodovat už v úterý.

Podle pravidel EU nesmí rozpočtový schodek překročit tři procenta HDP a zadlužení země nesmí být vyšší než 60 procent HDP. Země také musejí snižovat strukturální deficit, který nebere v úvahu vlivy hospodářských cyklů a jednorázová opatření, o 0,5 procenta HDP každý rok, dokud rozpočet nebude vyrovnaný či v přebytku.

Deficit rozpočtu Portugalska loni dosáhl 4,4 procenta HDP, což byl výrazný pokles ze 7,2 procenta v roce předchozím. Španělsko loni mělo snížit rozpočtový schodek na 4,2 procenta HDP z 5,9 procenta v roce předchozím, nakonec však deficit činil 5,1 procenta.

ČTK