4. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Španělsko má nový balík úspor, ušetří 102 miliard eur

Krize ve Španělsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize ve Španělsku | foto: Shutterstock

MADRID Španělská vláda poslala Evropské komisi nejnovější balík rozpočtových úspor a premiér země naznačil, že uvažuje o možnosti požádat eurozónu o finanční pomoc, až budou jasné její podmínky.

Nedávný plán úspor do roku 2014, který parlament schválil teprve minulý měsíc, vláda zvýšila o více než polovinu na 102,1 miliardy eur (2,5 bilionu Kč). To představuje asi deset procent ročního výkonu španělské ekonomiky.

Plán výdajových škrtů a zvýšení daní předpokládá pro letošní rok úspor 13,1 miliardy eur, pro příští rok 39 miliard a pro rok 2014 o 50,1 miliardy eur.

Novinkou je, že k úsporám budou muset přispět i vlády autonomních oblastí, které mají nyní velké finanční potíže a žádají Madrid o pomoc, uvedla vláda podle agentury AP.

Parlament před dvěma týdny schválil poslední vládní balík úsporných opatření v objemu 65 miliard eur, který zahrnuje například výrazné zvýšení daně z přidané hodnoty a snížení podpory v nezaměstnanosti. Vláda nevysvětlila, jak došla ke zvýšeným úsporám, její mluvčí ale uvedla, že všechna opatření, které balík obsahuje, již byla oznámena.

Madrid chce výrazným prohloubením úspor vyhovět požadavkům Evropské unie, která je za to ochotna poskytnout pomoc ohroženým španělským bankám v sumě až 100 miliard eur. Tu minulý měsíc schválili ministři financí eurozóny.

Premiér Mariano Rajoy se nejvíce přiblížil k vyjádření ochoty požádat Evropu o finanční pomoc se splácením španělských dluhů, které je pro Madrid kvůli růstu úroků z dluhopisů stále obtížnější. Po zasedání vlády na otázku, zda požádá pro zemi o pomoc, jakou ve čtvrtek naznačila Evropská centrální banka (ECB), řekl že "udělá vše, co bude v nejlepším zájmu španělského lidu". Ve čtvrtek přitom na třikrát položenou tutéž otázku odpovědět odmítl.

Rajoy ale zdůraznil, že zatím nikdo neví, jak bude nový typ pomoci vypadat.

"Chci vědět, co to budou za opatření, co budou znamenat a zda budou pro nás vhodná a poté rozhodneme; zatím jsme ale ještě o ničem nerozhodli," řekl Rajoy.

Šéf ECB Mario Draghi ve čtvrtek naznačil, že banka je připravena nakupovat španělské a italské státní dluhopisy. Podmínil to ale aktivací záchranného fondu ESM a oficiální žádostí příslušné země o pomoc.

Španělsko minulý týden poprvé přiznalo, že by mohlo potřebovat mezinárodní finanční pomoc, pokud se mu nepodaří snížit náklady na obsluhu dluhu.

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos hovořil o částce 300 miliard eur. Výnosy španělských dlouhodobých dluhopisů, které ukazují vládní náklady na úvěry, se v posledních týdnech pohybují nad kritickou hranicí sedmi procent.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz