2. února 2014 21:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Španělsko plánuje postupné snižování daní, řekl premiér Rajoy

Španělský premiér Mariano Rajoy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský premiér Mariano Rajoy. | foto: Reuters

MADRID Připravovaná daňová reforma ve Španělsku v příštích letech přinese postupný pokles daňových sazeb. Uvedl to podle agentury Reuters španělský premiér Mariano Rajoy. Vláda by měla reformu představit ještě během prvního čtvrtletí.

V uplynulých letech vláda zvýšila daň z přidané hodnoty i daň z příjmu. Kroky směřující ke snižování rozpočtového deficitu si vynutil příchod dluhové krize.

PSALI JSME:

Státní dluh Španělska se nicméně v loňském třetím čtvrtletí navzdory úsporné politice vlády vyšplhal na rekordních 955 miliard eur (více než 26 bilionů korun). V meziročním srovnání tak zadlužení stouplo o téměř 17 procent.

Dluh představoval 93,4 procenta hrubého domácího produktu země. Španělská vláda si původně pro loňský rok stanovila dluhový limit 91,6 procenta HDP. Ten však státní dluh překročil již v polovině roku. Pravidla Evropské unie stanovují pro zadlužení limit 60 procent HDP.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz