Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Španělsko se brání: pro euro nejsme hrozba, vůbec tomu nerozumíte

Oslavy přijetí Lisabonské smlouvy v Lisabonu - projev španělského premiéra Zapatera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy přijetí Lisabonské smlouvy v Lisabonu - projev španělského premiéra Zapatera. | foto: ČTK

MADRID Španělská ministryně hospodářství Elena Salgadová dnes odmítla názor amerického ekonoma Paula Krugmana, podle něhož je země největším rizikem pro eurozónu, a uvedla že zahraniční analytici roli jednotné evropské měny příliš nechápou.

Ministryně se tak vyjádřila ve chvíli, kdy finanční trhy v obavách z vývoje podobného jako v Řecku dál srážely ceny španělských a portugalských akcií a dluhopisů.

Druhé Řecko

Analytici se obávají nepříznivého fiskálního vývoje ve Španělsku zejména kvůli špatnému stavu ekonomiky, která je stále ještě v recesi a podle ekonomů bude zažívat dlouhou stagnaci.

Ekonomika se potýká s vakuem vzniklým po krachu boomu na trhu nemovitostí a s vysokým dluhem soukromého sektoru.

Ekonomové tak nevěří vládnímu předpokladu, podle něhož bude ekonomika do roku 2012 růst o tři procenta a rozpočtový deficit tak do té doby klesne pod tříprocentní limit Evropské unie.

"Euro je velmi silná měna a my budeme dál k jeho síle přispívat. Rozhodně si nemyslím, že jsme pro eurozónu nějakým rizikem," řekla ministryně v rozhlasové stanici La Cope. Dodala, že situace Španělska je velmi odlišná od Řecka, které se propadlo do fiskální krize a je nuceno přijímat drastická úsporná opatření.

Co znamená euro?
Na otázku ohledně Krugmana, který označil Španělsko za nejproblematičtější místo eurozóny, Salgadová odpověděla, že analytici a média mimo eurozónu nechápou, jak tento blok funguje. "Možná je to nedostatečné pochopení toho, co euro pro naše ekonomiky znamená," řekla.

Předloňský nositel Nobelovy ceny Krugman v úterý na svém blogu uvedl, že Španělsko je pro euro větším problémem než Řecko, třebaže jeho veřejný dluh se na velikosti ekonomiky podílí menším procentem.

Je to kvůli rozsahu španělského hospodářského propadu, naznačeném výstupem míry nezaměstnanosti k hranici 20 procent. Španělsko a další země jižní Evropy podle Krugmana ilustrují hlavní problém eura - "jedna měnová politika pro všechny země, které zasáhne ekonomický šok, neposkytuje žádnou pomoc," napsal Krugman.

Trhy ukázaly dnes Španělsku palec dolů a přirážka k výnosům španělských vládních dluhopisů proti německým se zvýšila o 0,10 procentního bodu na 0,965 bodu. Index madridské burzy se dopoledne propadl o 2,6 procenta.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Jiří Kaucký (vpravo) v rozhovoru s Prokopem Tomkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Jiří Kaucký (vpravo) v rozhovoru s Prokopem Tomkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Jiří Kaucký (vpravo) v rozhovoru s Prokopem Tomkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.