6. června 2011 10:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Španělský region krachuje, nemá na platy

Koza si pochutnává na melounech, které se zemědělcům nepodařilo prodat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koza si pochutnává na melounech, které se zemědělcům nepodařilo prodat. | foto: Reuters

BRUSEL Španělský autonomní region Kastilie-La Mancha se ocitl bez peněz. Tamní vláda nemá nejen na výplatu 76.000 zaměstnanců, ale rovněž dluží zhruba dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) dodavatelům. Píše o tom španělský deník El País.

Na "díru" v rozpočtu přišli po regionálních volbách lidovci, kteří vystřídali dosud vládnoucí socialisty. Celá situace je o to nepříjemnější, že se odehrává v době, kdy Evropskou unií otřásá dluhová krize. Španělsko přitom bývá často označováno za zemi, kam by se mohla krize časem přenést.

ČTĚTE TAKÉ:

Případné problémy Španělska by ovšem byly pro EU a eurozónu daleko hůře zvladatelné než problémy Řecka, které je podstatně menší ekonomikou.

Podle představitelů nové vládnoucí strany veřejní zaměstnanci ještě tento měsíc výplatu dostanou, ale na mzdy v nadcházejících měsících již peníze v pokladně regionu, který se nachází na jihovýchodě od Madridu, nejsou. Nová vláda zvažuje privatizaci části majetku, mimo jiné i veřejnoprávní televize.

Dosud vládnoucí socialisté nařčení o prázdné pokladně odmítají. "Je to falešné obvinění. Nepředložili jediný dokument," stěžuje si v El País ministr socialistické vlády Santiago Moreno. Podle něj mají současná odhalení být jen zástěrkou pro "drastická úsporná opatření, která budou chtít lidovci dělat, ale v kampani je zamlčeli".

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!